facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Patří ryby do jídelníčku těhotné?


Ilustrační fotografie


Konzumace ryb v těhotenství je jedním z nejdiskutovanějších témat v oblasti výživy budoucích maminek. Ryby se obecně jíst doporučují, jelikož obsahují kvalitní nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo nezbytné. Jak je to ale v těhotenství? Mohou se ryby vůbec? Jak často? A je vhodné dát přednost těm sladkovodním, nebo jíst raději ryby mořské?

Důležité mastné kyseliny

Ryby a mořské plody obsahují omega-3 esenciální mastné kyseliny, z nichž je nejvýznamnější kyselina dokosahexaenová. Tu je důležité přijímat právě v těhotenství, jelikož zajišťuje správný růst a vývoj dětí, a to hned od početí. Zvýšený příjem této kyseliny v těhotenství má pozitivní dopad na vývoj zraku, pozornosti, spánkový režim, motorický vývoj, řeč či imunitu.

Obecně omega-3 mastné kyseliny snižují riziko předčasného porodu a naopak spíše zvyšují porodní váhu miminka. To jsou hlavní důvody, proč ryby rozhodně zařadit do svého jídelníčku. Některé ale vhodné nejsou. O jaké ryby se jedná?

Nevhodné ryby a mořské plody

V těhotenství byste se měla vyhnout makrelám, candátům, štice, žraloku, mečounovi nebo bolenu. Obecně platí, že menší ryby jsou zdravější, jelikož v jejich těle není nahromaděno tolik škodlivých látek jako u ryb velkých. Ryby, které obsahují více toxických látek, jsou spíše vysoko v potravním řetězci - jsou to velké a dravé ryby. Pokud si tedy dáte například malou makrelu, nemělo by vám to vadit. I tak však nedoporučujeme to pokoušet. U ryb škodí především vysoký obsah methylrtuti.

Sladkovodní ryby

Ať už zvolíte mořskou či sladkovodní rybu, můžete si ji dopřát jednou až dvakrát týdně. Ideální velikost jedné porce je 130 gramů. Můžete si dát například konzervovaného tuňáka, lososa, sardinky, pstruha, kapra, tresku, sledě nebo garnáty. U sladkovodních ryb si sami můžete ověřit kontaminaci vody rtutí v českých rybnících na stránkách Zemědělské vodohospodářské správy.

Ryby kromě methylrtuti může rybí maso obsahovat také dioxiny. Jedná se o nebezpečné karcinogeny, které mohou ohrozit vývoj plodu. Ukládají se v tukových buňkách a jejich odbourání trvá i desítky let.

Sladkovodní i mořské ryby můžete připravovat na mnoho způsobů. Měli byste se však vyhnout zbytečně těžkým smaženým jídlům. Mnohem lepší je udělat si rybu přírodním způsobem na pánvi, v troubě či na grilu. Jako přílohu k ní můžeme doporučit rýži či brambory.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka