facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

78. - 84. den v těhotenství - 12. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 78. až 84. den po dni - 12. Týden v těhotenství.

Vaše miminko měří zhruba 55 milimetrů a váží 15 g. Kdyby bylo možné jej pozorovat, viděla byste, že se mu při doteku rty stáhnou a zaškubne víčky.  Miminko se v děloze ukládá do nejvýhodnější polohy. Zabírá co nejmenší prostor, bradičku má přiloženou k hrudníku a ruce i nohy přitahuje k bříšku. První pohyby ucítíte mezi 18. až 20. týdnem.

Screeningové vyšetření v 1. trimestru

Mezi 11. a 14. týdnem (nejlépe ve 13. týdnu) máte možnost podstoupit prvotrimestrální screeningové vyšetření (také zvané kombinovaný test, NT screeningový test, NT+ test) na možné vývojové vady plodu, především na Downův syndrom. Pokud váš gynekolog toto vyšetření neprovádí, na vaši žádost vás odešle na specializované pracoviště. Screening v 1. trimestru se skládá z odborného ultrazvukového vyšetření a biochemického vyšetření (krevního testu). Ultrazvuk se zaměřuje na tzv. prosáknutí záhlaví – měří se objem tekutiny na zadní části krku plodu (tloušťka šíjového záhybu). Hodnota u miminka s Downovým syndromem je oproti zdravým dětem vyšší. Krevním testem se zjišťují hladiny těhotenských hormonů (plazma proteiny A a HCG). U plodu s Downovým syndromem je hladina HCG zvýšená a hladina plazma proteinů A snížená. Při vyšetření je zhodnocen i vývoj orgánů a systémů plodu, v tomto období již lze ultrazvukem odhalit asi 50 % vrozených vad. Hodnoty jsou zaznamenány do počítače a výsledkem je vyčíslené riziko pravděpodobnosti postižení plodu.

Výhodou screeningového vyšetření je 90% pravděpodobnost správného výsledku. Oproti Tripple testu, který se provádí v 16. týdnu a jeho pravděpodobnost je 65%, je tedy citlivější, a v případě pozitivního výsledku umožňuje rychlejší postup při dalším vyšetřování. Toto první screeningové vyšetření zatím není hrazeno zdravotními pojišťovnami a stojí 1.300 – 1.500,- Kč. Investice se Vám rozhodně vyplatí. Tripple test je považován za zastaralou metodu a v internetových diskuzích najdete mnoho příspěvků žen, které výsledky tripple testu skutečně potrápily. Smutné je, že zatím stále podstatná část gynekologů ženy o možnosti screeningu v 1. trimestru ani neinformuje a pozve je až na Tripple test (o kterém si můžete přečíst v 16. týdnu). Buďte v této oblasti aktivní a sama rozhodněte, jaká vyšetření podstoupíte.

Ještě přesnější metodou screeningu je tzv. UZ-multimarkerový kombinovaný test. Ten je schopen zachytit 98% plodů postižených Downovým syndromem. Test může provádět odborně vyškolený lékař, který je držitelem FMF certifikátu nejen na vyšetření NT, ale i na vyšetření prvotrimestrálních ultrazvukových markerů (znaků) Downova syndromu. U tohoto testu se riziko postižení plodu počítá z věku matky, stáří plodu, množství tekutiny v podkoží v záhlaví plodu, z hladiny hormonů v krvi, z přítomnosti nosní kůstky plodu, průtoku na trojcípé chlopni v srdci a průtoku v ductus venosus (žilní spojka, která vychází z pupečníkové žíly a ústí do dolní duté žíly). Seznamy FMF certifikovaných lékařů najdete na internetu.

Lékař by vám měl předem vysvětlit průběh vyšetření a význam výsledků (na odborných pracovištích se tak skutečně děje). Pozitivní výsledek (vyšší pravděpodobnost) znamená jen to, že je vhodné provést další vyšetření. Někdy stačí zajít na speciální ultrazvuková vyšetření, zaměřená na konkrétní problémy (např. neinvazivní diagnostický test). V případech, kdy je nutné provést invazivní vyšetření, je možné podstoupit buď odběr choriových klků (CVS, lze provést mezi 11.-14. týdnem) nebo odběr plodové vody (aminocentéza, provádí se mezi 15.-19. týdnem těhotenství, píšeme o ní detailně v 15. týdnu). U obou vyšetření se odebírají vzorky tkáně s genetickými znaky plodu, což umožní detailní posouzení chromozomů.

CVS (choriocentéza)

CVS je vyšetření, při němž jsou odebrány vzorky choriových klků. Chorium je vnější zárodečný obal plodu, z jehož povrchu vybíhají četné klky. Při dalším vývoji plodu bude chorium tvořit plodovou stranu placenty. Choriové klky se vyvíjejí dříve než plodová voda, proto je toto vyšetření možné provést dříve než amniocentézu a případné vývojové poruchy tak zastihnout v časnější fázi těhotenství. Jedná se o výkon náročnější pro ženu i lékaře, proto k němu většinou dochází u zvlášť opodstatněných případů. Provádí se buď vaginou a děložním hrdlem nebo pomocí jehly vpíchnuté do břišní stěny (podobně jako aminocentéza), pod kontrolou ultrazvukem. Při odběru děložním hrdlem vsune lékař do dělohy tenkou trubici a za pomoci ultrazvuku ji umístí mezi výstelku dělohy a chorion. Následně odebere vzorek klků. Při odběru břišní stěnou leží žena na zádech, lékař ultrazvukem určí polohu placenty, vpíchne jehlu k okraji placenty a odebere vzorek. Výběr metody závisí na umístění placenty. Vyšetření trvá 20-30 minut, výsledky jsou k dispozici do 48 hodin. Vyšetření je mírně bolestivé, po zákroku se může objevit krvácení. Komplikace (infekce, únik plodové vody) jsou vzácné, riziko potratu je stejné jako u aminocentézy (některé zdroje uvádí nepatrně vyšší riziko), 0,5 – 1%. V den vyšetření je potřeba zůstat v absolutním klidu, nezapomeňte si zajistit odvoz z nemocnice. Po dobu 2-3 dnů je vhodné dodržovat klidový režim. Po dobu 5 dní se nedoporučuje sexuální aktivita.

Choriocentéza se provádí u žen se zvýšeným rizikem plodu s Downovým syndromem, u žen s rizikem krevních chorob a dědičných chorob (cystická fibróza, hemofilie,…). Výsledky však bývají ve většině případů bez genetických odchylek. Pokud na základě screeningového vyšetření dostanete doporučení na podstoupení choriocentézy nebo aminocentézy, pravděpodobně budete vyděšená a s partnerem budete řešit, zda vyšetření vůbec podstoupit. Existuje MNOHEM větší pravděpodobnost, že výsledky budou úplně v pořádku. U obou vyšetření je cílem včas zachytit případné poruchy a mít možnost je řešit. Je třeba otevřená komunikace s lékařem a citlivý přístup lékařského personálu. Některá pracoviště odesílají těhotnou ženu na vyšetření na základě výsledků screeningového testu s velmi nízkou pravděpodobností výskytu některé z poruch. I kdyby vám to sestra zapomněla po telefonu sdělit, je to tak. Pokuste se toto všechno nést v patrnosti, až půjdete na vyšetření a snažte se co nejméně stresovat. Po dobu mezi odběrem vzorků a zjištěním výsledků se zkuste zaměstnat něčím, co máte skutečně ráda, co vám dělá radost. I kdybyste měla ležet v posteli, jíst dorty a hrát videohry, nakupovat na internetu doplňky do bytu nebo líčení, dovolte si to. V klidu bude lépe vám i miminku.

ZDRAVÍ

I v případě, že budete ukázkově dodržovat jídelníček a veškerá preventivní opatření, můžete někdy pocítit oslabení organismu, třeba v důsledku zvýšených starostí a obav. Tehdy se často hlásí ke slovu chřipka, nachlazení, nebo třeba opar. Víte, čím si můžete pomoci? Možnosti pro těhotné ženy jsou omezené, ale existují.

Chřipka je virové onemocnění, jehož první příznaky se objevují rychle. Antibiotika na ni nezabírají a případné očkování proti chřipce je doporučováno až v druhé polovině těhotenství, pokud vůbec. V těhotenství je skutečně důležité tuto nemoc vyležet. Dostatečně pijte, jezte hodně zeleniny a ovoce, které vám zajistí potřebné vitaminy. Samotné vitaminy však chřipku nevyléčí. Může vám pomoci echinacea, kterou je možné užívat v těhotenství (ale max. po dobu 8 týdnů, ne dlouhodobě) nebo homeopatika na chřipku.

Rýma je virového původu a projevuje se zánětem horních cest dýchacích. Použít můžete kapky nebo spreje (např. s mořskou vodou nebo Vincentkou) na uvolnění dýchacích cest. Přípravky s obsahem nafazolinu (Sanorin), oxymetazolinu (Nasivin) a xylometazolinu (Olynth, Otrivin) je možné užívat, ale ne déle než týden. Vhodné je na úlevu vyzkoušet vonné oleje (aromaterapii), ale vyhněte se eukalyptu, mátě nebo skořici (tyto a některé další oleje nejsou pro těhotné doporučované), a při nachlazení v těhotenství vyzkoušejte oleje z jehličnatých stromů – borovice, jedle, smrk.

Kašel je ochranný reflex, který zajišťuje průchodnost dýchacích cest. Na suchý kašel pomáhají antitusika, s výběrem se raději obraťte na lékaře, případně i na lékárníka. Na vlhký kašel (vykašlávání hlenu) můžete užít acetylcystein (ACC long). Bromhexin užívejte výhradně po konzultaci s lékařem. Zkuste využít účinků bylin jako je jitrocel, lípa, nebo v menší dávce mateřídouška. Bylinné směsi také pro jistotu konzultujte s lékařem či lékárníkem.

Na bolesti v krku zkuste nejprve kloktat Vincentku nebo heřmánkový čaj. Pokud bolest přetrvává, je možné užívat pastilky Septisan či Septofort. Ze silnějších přípravků pomáhá sprej Bioparox, užívání však konzultujte s lékařem. Nevhodné jsou přípravky s lokálními anestetikami, jako Strepsils, Septolete, nebo přípravky s jódem (Jox) a šalvějí.

Opary se objevují často v období stresu, vyčerpání, při jiné infekci nebo celkovém oslabení organismu. Vyskytují se nejčastěji na rtech, někdy na genitáliích, infekce odeznívá většinou do deseti dnů. Příčinou oparů jsou herpetické viry, se kterými se člověk setká v průběhu života a stává se jejich nosičem, což může způsobovat opakované infekce. Opary na genitáliích se většinou přenáší pohlavním stykem a v období těhotenství jsou nebezpečné, protože by mohlo dojít k přenosu od matky na dítě (zejména při prvním výskytu oparu u ženy, která je v té době těhotná, je volen porod císařským řezem). V počáteční fázi infekce je možné používat antivirovou mastičku – po poradě s lékařem. Ve fázi, kdy se objeví puchýřky, už je mastička neúčinná, opar se ošetřuje antiseptickým roztokem, který je dostupný v lékárně.1

CVIČENÍ

Dalším sportem, který vám v těhotenství může pomoci udržet tělo v kondici je kalanetika. Tato aktivita je založena na posilování ve statických polohách. Každý cvik sestává z pomalých plynulých pohybů s malým rozsahem, mnohokrát opakovaných. Často bývá doplněna rehabilitačními cviky na nejen na bolesti kloubů, ale i zádového svalstva a páteře. Cviky jsou jednoduché, ale musí být prováděny správně. Vedle posilování tělo protahujete a zvyšujete jeho pružnost. Cvičí se většinou s pomalou, relaxační hudbou, každý podle svého tempa. Pro těhotné ženy jsou dostupné kurzy těhotenské kalanetiky, kde mimo jiné zpevňujete svaly, které budete potřebovat u porodu.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Ve dvanáctém týdnu jsou prsa znatelně větší, přičemž dvorce a bradavky mohou začít tmavnout a rovněž se zvětšovat. U některých žen se mohou postupně vyskytnout pigmentové skvrny na obličeji a krku. Objevit se může i tzv. linea negra, což je pigmentová čára, která se vyskytuje v oblasti od pupíku k ochlupení. Vzniklé pigmentové skvrny obvykle vymizí nebo alespoň zblednou po porodu.

Během dvanáctého týdnu dosahuje plod asi 5,5 centimetru, přičemž délka se měří od temene ke kostrči. Nervový systém se výrazně vyvíjí. Dítě reaguje pohybem na vnější podněty. V tomto týdnu je již schopné sevřít ruku v pěst a dále dokáže sát.  V této době se tak rozvíjejí i obtížnější reflexy. Dítě polyká plodovou vodu.

Vývoj střev byl do této doby velice rychlý, a to tak, že střeva zasahovala až do pupeční šňůry. Následně se však začínají postupně zasouvat do dutiny břišní. Ledviny jsou v této fázi schopné vylučovat moč do močového měchýře.

První trimestr je již ve své závěrečné fázi, ale stále je významné si uvědomovat, že z hlediska vývoje plodu, je to nejdůležitější část těhotenství. Žena by tak měla dodržovat zásady zdravé výživy, přiměřeně se hýbat a vyloučit škodlivé látky, jako je zejména kofein, alkohol a cigarety.

1.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka