facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Mekoniový ileus


Ilustrační fotografie


Pro lepší pochopení pojmu mekoniový ileus si musíme nejprve jednotlivá slova více přiblížit. Ileus je odborný termín vyjadřující zástavu střevní peristaltiky. Mekonium znamená česky smolka, takto se označuje stolice u dítěte během nitroděložního vývoje. Smolka je tvořena hlenem, žlučovými barvivy a odloupanými buňkami výstelky trávicího traktu. Mekoniový ileus tedy znamená zástavu střevní peristaltiky na podkladě obstrukce (tzn. ucpání) střeva smolkou. Nejčastěji k tomu dochází v konečné části ilea (kyčelníku).


Podstatou rozvoje tohoto onemocnění je abnormálně vazká smolka, která velmi dobře a pevně lne ke stěně tenkého střeva a v důsledku jejího nahromadění dojde k ucpání a rozvoji ileu. Komplikacemi tohoto stavu jsou především perforace (česky protržení) stěny lačníku, mekoniová peritonitida (zánět pobřišnice), zauzlení střeva a také jeho zúžení.


Existuje jistá nepopiratelná souvislost mekoniového ileu s cystickou fibrózou. Uvádí se, že až 90% jedinců s tímto typem ileu trpí zároveň cystickou fibrózou, z toho důvodu by každý takový jedinec měl být po vyřešení tohoto stavu vyšetřen i na cystickou fibrózu (podstatou této choroby je nadprodukce hlenu, který je částí právě smolky a právě množství hlenu určuje její vazkost).


Jak se vlastně mekoniový ileus dá diagnostikovat? Především ultrasonografií, hlavně v prenatálním období. Diagnostika se může opřít i o prostý snímek břicha rentgenem, nicméně tato metoda má v použití u těhotných samozřejmě značné limitace.
Mekoniový ileus lze při včasném odhalení léčit klysmatem, pokud je stav pokročilejší, tak je nasnadě chirurgické řešení.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka