facebook
Dobré ráno, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

225. - 231. den v těhotenství - 33. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 225. – 231. den v těhotenství – 33. tt


Od tohoto týdne zkuste pravidelně pozorovat pohyby vašeho miminka v děloze. Miminko střídá intervaly aktivity a klidu v rozmezí zhruba 20-40 minut. Podle intenzity pohybů (šimrání, převalování, kopání) dokážete za pár dní rozeznat, zda právě spinká nebo bdí. V jeho režimu by měla být jistá pravidelnost. Reaguje na světlo, zvuky, na vaši aktivitu a také na hladinu cukru ve vaší krvi. V období jakýchkoliv dvou hodin byste měla zaznamenat okolo deseti pohybů svého miminka, přičemž na intenzitě nezáleží (pokud není neobvyklá). Pozorování pohybů miminka je dobré opakovat každý den ve stejnou dobu. Miminka bývají nejaktivnější ráno po vašem probuzení, po obědě a večer před spaním. Pokud byste chtěla miminko k pohybům lehce povzbudit, lehněte si na levý bok, protože v této poloze se zlepšuje krevní oběh dítěte a jeho výživa z placenty. Můžete si zkusit dát něco sladkého, což jej také pobídne k pohybu. Další možností je vlastní fyzická aktivita, např. procházka nebo protažení. Neobvykle silné pohyby, příliš mnoho pohybů miminka nebo naopak vymizení pohybů by mohlo znamenat například jeho špatné zásobování kyslíkem. Zaznamenáte-li některý z uvedených případů, vyhledejte pro jistotu svého lékaře.


VÝBAVA PRO MIMINKO


Kromě oblečení a kosmetiky budete do domácnosti potřebovat několik dalších nezbytných pomocníků. Ti, bez kterých se neobejdete, jsou:

 

  • jednorázové přebalovací podložky (využijete na 1000 a jeden způsob), 10 ks v balení
  • dětské jednorázové plenky pro novorozence (1-2 balení = 80 ks plen, je na nich uvedena hmotnost dítěte 2-5 kg)
  • vlhčené ubrousky (na otírání především zadečku miminka, 2 balení)
  • látkové pleny alespoň 5 ks, využijete do kočárku, do postýlky, na ochranu oblečení i na otírání pusinky miminka
  • 2 osušky na koupání, pokud mají v jednom rohu kapuci, lépe se vám bude s miminkem po koupeli zacházet
  • zavinovačku (není nutná, ale v prvních týdnech se v ní miminku bude dobře spát – z dělohy je zvyklé na těsný prostor a zabalené do zavinovačky se bude cítit v bezpečí povědomého prostředí)
  • peřinku a 2 kusy povlečení na peřinku (polštář by miminko v prvním roce vůbec mít nemělo)
  • 2 prostěradla + 1 ochrannou podložku pod prostěradlo (která zabrání průsaku moči do matrace)
  • látkový mantinel, který se dává do dětské postýlky, aby se dítě nezranilo o hrazení postýlky
  • 2 lahvičky se savičkami
  • pár kusů hraček


Z toho většího vybavení je to především:

 

  • vanička nebo koupací kyblík (podle vašich preferencí, vanička je klasika, v kyblíčku jsou některé děti klidnější, protože neleží na zádech, jsou schoulené v malém prostoru, přesto se dají pohodlně umýt)
  • dětská postýlka s matrací (o těch se v dalším týdnu ještě rozepíšeme)
  • přebalovací podložka (dá se koupit za 200-500 Kč, úplně stačí, většina maminek by vám potvrdila, že je praktičtější než přebalovací pult – dá se přenášet, snadno otírat, a přebalování je vždy nejbezpečnější na zemi nebo na posteli, pokud by se miminko skulilo, nic se mu nestane)
  • autosedačka (informace najdete v některém z dalších týdnů)
  • kočárek (také se mu budeme věnovat ve větší šířce)

 


PŘÍPRAVA K PORODU


Při vaší přípravě na narození dítěte se setkáte s možností využití analgezie (zmírňování bolesti) u porodu. Může se stát, že porod trvá mnoho hodin, nebo má žena tak silné bolesti, že u ní dojde ke spasmu porodní branky (branka se přestane otevírat a ztuhne). A úplně stačí, když má žena pocit, že je zbytečné, aby trpěla, když to jde i jinak. V tu chvíli je pro ženu analgezie v podstatě forma vysvobození, má možnost vydechnout, odpočinout si od bolesti a připravit se tak na vytlačení dítěte v další fázi porodu. Porod nadále probíhá přirozenou cestou, nižší bolestivost nijak neodstraňuje nutnost dítě při porodu vytlačit. V porodnicích jsou využívány 2 formy analgezie:

 

Epidurální analgezie


Jde o aplikaci látky tlumící bolest, vpichem do bederní páteře. Nemá vliv na pohyblivost ženy a vnímání kontrakcí (žena vnímá kontrakce, jen ne tak silně). Uleví rodičce od bolestí a v případě ztuhnutí porodní branky ji pomáhá znovu uvolnit. Pro miminko není jakkoliv nebezpečná, rodička však může pocítit jisté nežádoucí účinky. Nejčastější z nich je bolest hlavy po porodu jako důsledek malého úniku účinné látky do mozkomíšního moku. Nemocnice udávají riziko asi 1-3 %. V takovém případě je však potřeba informovat lékaře, aby vám mohli co nejrychleji od bolesti pomoci. V ojedinělých případech může být nežádoucím účinkem brnění nohou, nevolnosti nebo zpomalení porodu. Tato forma anestezie není vhodná úplně pro všechny pacientky, např. ženy, které trpí vážnou poruchou srážlivosti krve, ji dostat nemohou. O její aplikaci vždy rozhoduje lékař, v běžné praxi se anestezie nabízí rodičkám ze zdravotních důvodů (např. porod velkých dětí, porod koncem pánevním, nebo již zmiňovaný spasmus porodní branky,…), v ostatních případech si ji musíte sama vyžádat. Před, i po aplikaci je plod sledován pomocí monitorovacího pásu. Nejvhodnější doba podání je první doba porodní, když je branka otevřená na 3 – 7 cm.

Podání analgezie probíhá vleže na boku nebo vsedě, kdy uděláte tzv. kočičí hřbet a anesteziolog vám v době mezi kontrakcemi nejprve znecitliví kůži (slabé píchnutí) a následně zavede jehlu do prostoru mezi obratli (to může tlačit, ale po podání místního anestetika už to nebolí). V dalším kroku do tohoto prostoru zavede hadičku (katétr), a do té vám pak lékaři mohou podávat dávky anestezie (účinek trvá cca 2 hodiny, dávku je možné snižovat, zvyšovat a celkově 3x opakovat). Látka způsobí znecitlivění nervů, které vedou do břicha. Výkon trvá několik minut. Se zavedeným epidurálním katetrem se můžete normálně pohybovat. Jediné, co nesmíte, je sprchovat záda nebo používat vanu, abyste si do místa zavedení nevnesla infekci.

Důležitá je skutečnost, že epidurální analgezii vždy předchází odběr a rozbor krve. Pokud byste se v průběhu porodu náhle rozhodla, že chcete anestezii podstoupit, může se stát, že už vám ji lékaři nestihnou aplikovat. Než by totiž přišly výsledky krve, vaše branka může být otevřená více než 7 centimetrů. Pokud tedy nejste skalní odpůrce anestezie u porodu, zahrňte ji do svého porodního plánu jako jednu z možností a při návštěvě poradny v nemocnici s lékaři případný postup proberte. V mnoha porodnicích patří epidurální analgezie ke standardně nabízeným službám a je bezplatná. V jiných porodnicích je zdarma pouze, pokud ji indikuje lékař ze zdravotních důvodů. Jinak se výkon platí jako nadstandardní a jeho cena se pohybuje okolo 1.500 – 2.500 Kč.

 

Inhalační analgezie – entonox


Jedná se o bezpečnou neinvazivní metodu, kdy žena pomocí inhalační masky nebo náústku vdechuje směs oxidu dusného (rajský plyn) a kyslíku v poměru 1:1. V jiných zemích (Velká Británie, Irsko, Švédsko, Norsko,…) se v porodnictví využívá entonox již mnoho let, v ČR od roku 2011.  Analgezie má velmi rychlý nástup i odeznění, a to 3-5 minut (žena většinou inhaluje před přicházející kontrakcí). Tlumí porodní bolesti, ženu zklidní a psychicky uvolní (oxid dusný vyvolává euforii). Dá se využívat od I. až do III. doby porodní (např. při šití hráze). Její hlavní předností je jednoduchá aplikace (navíc množství podávané analgezie si řídí sama rodička pomocí rychlosti a hloubky nádechů) a minimální nežádoucí účinky. Dá se kombinovat i s epidurální analgezií ve II. době porodní, pokud účinek epidurálu začne odeznívat příliš brzy. Je možné ji využít i v době šestinedělí při bolestivých procedurách, jako jsou převazy nebo drenáže. Podávání je bezpečné i pro rodičky s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, nebo jinými onemocněními. Inhalační analgezie nijak neovlivňuje miminko. Zhruba 5% žen zaznamenalo bolesti hlavy po ukončení inhalace, které ale rychle odeznívají. Není návykový. Tento druh analgezie si většinou musí rodičky hradit samy, cena se pohybuje okolo 1.000 Kč. Nicméně najdou se i nemocnice, kde je poskytování bezplatné.

 

ZDRAVÍ A CVIČENÍ

 

S blížícím se termínem porodu se přirozeně setkáte se stresem a strachem z neznámého. Podvědomé obavy se pak mohou promítat i do situací, kdy v podstatě o nic nejde, a přesto je vaše reakce neúměrně silná. Jedná se o normální jev, při kterém vám může pomoci jednoduché dechové cvičení. Nejprve si zkuste cvičení v klidu. Posaďte se nebo si lehněte a soustřeďte se jen na svůj dech. Při nádechu počítejte do pěti, při výdechu také. Dýchejte v tomto rytmu tak dlouho, až ucítíte, že se zklidňujete. Pokud se totiž plně soustředíte na své dýchání, nemyslíte při tom na nic jiného. Mysl se zklidní a tělo začíná relaxovat. Budete-li toto cvičení několik dní opakovat, doba, za kterou se mysl a tělo uklidní, se bude zkracovat. Následně cvičení můžete vyzkoušet v situaci, kdy vás popadne strach, nebo cítíte, že jednáte ve stresu. Několika nádechy a výdechy tak ze stresové situace krátce vystoupíte, a vrátíte se do ní s o poznání větší rozvahou.

 

Nácvik uvolňujícího dýchání využijete i u porodu. Jestliže chodíte na předporodní kurz, budete se učit, jak dýchat hluboce i mělce a jak dechem můžete snáze prožít kontrakce. Některé ženy si dechem při porodu pomáhají přirozeně, u jiných jdou všechny nastudované poučky stranou, protože se snaží situaci hlavně vydržet. Pravidelným dechovým cvičením si jej můžete „zažít“ tak, aby to pro vás bylo naprosto přirozené. Pomoc s dýcháním je také velká úloha duly, kterou si k porodu můžete přizvat. Se svými bohatými zkušenostmi přesně ví, jaký způsob dýchání vám v konkrétní situaci uleví. O dulách budeme psát ještě v některém z dalších týdnů.

 

CO SE DĚJE UVNITŘ:

 

Ve 33. týdnu miminko nadále sílí a nabývá na hmotnosti. Kosti má postupně silnější. Jen kosti lebeční nebudou spojeny ani v době porodu a stává se, že při procházení miminka porodními cestami mírně změní svoji polohu. Lebeční kosti se úplně spojí až na konci samotného dospívání dítěte. Všechny orgány dítěte neustále dozrávají, mozek se vyvíjí tak rychle, že za týden se hlavička zvětší asi o 1 cm.

Ve 33. týdnu je délka miminka kolem 43 centimetrů a jeho hmotnost činí asi 1950 gramů.  Má již vyvinuto všech pět smyslů. Vnímá, že se drží za prst, může vidět, co se kolem něj děje. Poslouchá tlukot srdce maminky, stejně tak jako kručení v žaludku. Při polykání plodové vody registruje miminko i její chuť. Plodová voda se dokáže během každých dvou hodin kompletně obměnit.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka