V tuto dobu prožíváte svůj 197. až 203. den po dni - 29. Týden v těhotenství
Začíná 8. lunární měsíc vašeho těhotenství. Vaše váha se zvyšuje a je tedy pochopitelné, že se zadýcháváte. Ženy ve 29. týdnu běžně trápí otoky, zácpa a časté močení, někdy se hlásí poslíčci (viz. 23. týden) a také prsy těhotných začínají v tomto období produkovat mlezivo (kolostrum), což je prvotní mléko, které se tvoří před porodem a ještě pár dní po porodu, než začne tvorba zralého mléka. Najděte si každý den čas na sebe, kdy se můžete věnovat činnosti, která vám dělá radost a při které dokážete na všechny obtíže zapomenout. Cítit se lépe vám může pomoci třeba jemná masáž bříška i celého svého těla kokosovým (nebo jiným) olejem. Pouštějte si příjemnou hudbu, povídejte si se svým miminkem, v této době už je tolik citlivé na vnější vjemy! A myslete na ty příjemné starosti, jako je pořizování prvních oblečků pro miminko. Jaká je základní výbavička pro miminko se dočtete ve 31. týdnu.
PŘÍPRAVA NA POROD
V minulém týdnu jsme psali o tom, že je čas hledat pro sebe tu správnou porodnici a jak přínosné pro vás může být seznámení s prostředím dopředu. Při výběru porodnice se setkáte s názvy jako je rooming-in, bonding, baby friendly hospital… Co které označení vlastně znamená? Přečtěte si o nejčastějších výrazech užívaných porodnicemi, můžete se pak rozhodnout, která kritéria jsou pro váš porod nejdůležitější.
Baby friendly hospital – v překladu „nemocnice přátelská dětem“. Jedná se o celosvětově uznávaný statut pro porodnice, které splní kritéria stanovená organizacemi WHO a UNICEF, týkající se podpory kojení. Tzv. 10 kroků k úspěšnému kojení jsou:
1. Mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu
2. Školit veškerý personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie
3. Informovat všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení
4. Umožnit matkám zahájit kojení do jedné hodiny po porodu
5. Ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí
6. Nepodávat novorozencům žádnou jinou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů
7. Praktikovat rooming-in, umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně
8. Podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu)
9. Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod.
10. Povzbuzovat zakládání podpůrných skupin kojících matek pro podporu kojení
Rooming-in – znamená nepřetržitý pobyt matky s dítětem ve dne v noci, již od doby na porodním sále. Miminko zůstává od první chvíle po narození s maminkou, ještě na porodním sále je přiloženo k jejímu prsu. Rooming-in je tak velmi významný pro navázání prvního kontaktu dítěte s matkou a kvůli podpoře laktace. V mnoha porodnicích je tento systém běžnou praxí. Částečný rooming-in znamená, že miminko je s matkou v průběhu dne a na noc jej sestra odnáší, aby si žena mohla odpočinout. Některým ženám po náročném porodu tato možnost vyhovuje, sestra miminko matce nosí v průběhu noci jen na kojení.
Bonding – pokud je čerstvě narozené miminko v pořádku, přiloží se hned po porodu na nahé tělo matky. Porod je tak pro miminko méně stresující, lépe se přizpůsobuje životu mimo dělohu a dokonce se jeho kůže kolonizuje mikrobiální florou maminky. Je to pro něj nepřirozenější ochrana. Kontakt matky s miminkem od jeho prvního nadechnutí umožňuje oběma navázat citlivý vztah, dítě si dokonce umí samo najít bradavku a přisát se. Dítě by takto s matkou mělo zůstat alespoň pár desítek minut po porodu. Bonding znamená v překladu „lepení, připoutání“. Nemůže-li matka např. po císařském řezu tuto možnost využít, první kontakt může zajistit otec dítěte.
Laktační poradkyně – jsou odborně vyškolené sestry, které čerstvou maminku dokáží psychicky podpořit, seznámit ji s technikami kojení a doporučit vhodné pomůcky na kojení. Na odděleních bývají sestry přítomné téměř nepřetržitě, můžete si však přizvat i externí laktační poradkyni, např. z předporodního kurzu.
Přítomnost další osoby u porodu – nejčastěji se jedná o otce dítěte, může to však být i matka rodičky, kamarádka, dula (žena vyškolená pro asistenci při alternativním porodu), nebo dokonce vámi přizvaný lékař (max. 1-2 osoby). Některé nemocnice umožňují doprovodu při porodu fotit nebo natáčet, otci nabízejí přestřihnutí pupeční šňůry nebo označení miminka štítkem se jménem a datem narození. Přítomnost doprovodu u porodu bývá často zpoplatněna z důvodu zaškolení doprovodu personálem a poskytnutí jednorázových pomůcek a oblečení na sál, většinou stojí 300 - 600 Kč, ale najdou se i nemocnice, kde je služba bezplatná.
Přítomnost otce na pokoji – některé nemocnice nabízejí tatínkům, aby s matkou a dítětem zůstali od první chvíle příchodu do porodnice až do dalších dnů po porodu. Pobyt je umožněn na nadstandardním jednolůžkovém pokoji s rozkládacím křeslem pro doprovod, nebo na dvoulůžkovém pokoji. Ceny se liší u každé porodnice.
Odběr pupečníkové krve – Pupečníková krev má v sobě velké množství buněk zajišťujících obnovu krve a je významnou pomocí zejména při léčbě nádorových onemocnění. Kmenové buňky mají vysokou schopnost se množit a obnovit tak nemocí zasaženou tkáň, čímž dokážou zachránit život nebo zmírnit průběh onemocnění. Odběr není nebezpečný pro matku ani dítě, nezasahuje do průběhu porodu, není bolestivý. Krev se odebírá z pupečníku v době po porodu dítěte, před porodem placenty. Odebranou krev můžete darovat prostřednictvím Banky pupečníkové krve, a pomoci tak zachránit život jiného dítěte. Takový odběr se provádí bezplatně, v současné době jsou však jen tři porodnice v republice, které tento odběr provádějí, a to Nemocnice Česká Lípa, Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze a Nemocnice Slaný. Druhou možností je nechat odebrat pupečníkovou krev pro své soukromé účely, a to pomocí komerčního odběru. Cena tohoto výkonu se pohybuje v desítkách tisíc korun. Odebraná krev se následně skladuje po mnoho let ve speciálních kontejnerech s tekutým dusíkem při velmi nízkých teplotách, a je připravena k použití, kdykoliv by nastala potřeba.
Od dalšího týdne máte možnost začít navštěvovat předporodní kurzy, pokud vás zajímá, z čeho můžete vybírat, přečtěte si informace k 30. týdnu. V navazujících týdnech se k porodnicím vrátíme a zaměříme se na porodní pomůcky a možnosti na porodním sále.
ZDRAVÍ A CVIČENÍ
Dodávejte svému tělu veškeré potřebné živiny, zejména bílkoviny, kyselinu listovou, vápník, železo a vitamin C. Vláknina vám pomůže se zácpou, která je, obzvláště ve třetím trimestru, častá. Dochází k ní výkyvem hormonálních hladin v těle a svou roli má v tomto smyslu i tlak rostoucí dělohy na trávicí systém. Nezapomeňte na příjem dostatečného množství tekutin, k svačině si dejte třeba celozrnné pečivo s kysaným mléčným výrobkem nebo salát s ovocem a ořechy.
Pokud byste si přála, aby vaše dítě mělo rádo zeleninu, jezte jí v těhotenství dostatek. Výzkumy prokázaly, že dítě ve třetím trimestru dokáže rozeznávat chutě, které se do plodové vody dostávají ze stravy matky. Podobné je to také během kojení, kdy do mléka přechází chuť jídla. To co jíte, tedy ovlivňuje chutě vašeho dítěte v budoucnosti. Podle těchto výzkumů ženy, které v těhotenství pily např. mrkvovou šťávu, pak s dětmi neměly problém při podávání odvarů z obilnin s mrkvovou šťávou.1 Další důvod, proč si dnes dát zeleninovou přílohu.
CO SE DĚJE UVNITŘ:
Během 29. týdne pokračuje poměrně rychlý vývoj miminka. Zvětšuje se objem jeho mozku a roste celá hlavička. Mozek bude pokračovat v růstu během celého třetího trimestru, a ještě během prvních dvou let života miminka. Zásoby tuku přibývají, orgány miminka rostou a zdokonalují své funkce. Stejně tak se vyvíjí svalová hmota, kosti se prodlužují a sílí. V kostních tkáních se ukládají zásoby vápníku. Proto je důležité, abyste měla dostatečných přísun živin, vitaminů a minerálů. Miminko má otevřené oči, jeho zornice reagují na světlo. Sluch miminka je vyvinutý, stejně jako hmat a chuť. Lanugo, neboli dočasné chmýří na těle dítěte, postupně mizí, brzy zůstane jen na zádech a ramenou. Miminko v této fázi měří asi 37 centimetrů a jeho hmotnost činí kolem 1100 gramů. Pokud se narodí v tomto období, má již velmi dobrou šanci na přežití.
1. Zdroj: Co čekat v radostném očekávání (autoři: H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová, nakladatelství Slovart, 2004)
|
Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...
Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...
Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.