facebook
Dobré ráno, je sobota 12.4.2025 a svátek slaví Julius

Co s bolavými zády v těhotenství?


Ilustrační fotografie


Těhotenství je bezesporu krásné období plné očekávání a příprav na příchod miminka. Je ale také spojené se spoustou zdravotních neduhů a omezení, které nám těhotenství, především v pokročilém stádiu, značně znepříjemňují. Jedním z nich je bolest zad, která postihuje snad každou budoucí maminku. Jak se s ní tedy vypořádat?


Proč tomu tak je?


Nejčastější bolesti zad se projevují v oblasti šíje, krční páteře, hrudní páteře, bederní páteře a v oblasti křížové kosti a pánve. Tělo je s rostoucím bříškem a celkovým objemem přirozeně vystaveno přetížení. Těžiště těla je přesunuto vpřed a díky tomu se více prohýbá v oblasti bederní, což může vést ke zmíněné bolesti zad. Kromě zad jsou zátěži vystaveny také klouby a svaly, což může vést až k tzv. „ploché noze“.


Jak bolestem předejít?


Pokud miminko plánujete, ideální je svaly zpevňovat a trénovat již před otěhotněním. Jedná se o svaly zádové, svaly kolem břišní dutiny, hluboké svaly přední strany krku a svaly šíje. Ty jsou totiž stabilizačním systémem páteře, které jí zajišťují oporu. Pokud jsou tyto svaly dostatečně zpevněné, netrpí tolik přetížením a předchází tak velké bolesti zad. Na vině může být také špatná poloha při sezení např. u počítače. Především těhotné ženy by měly sedět tak, že se obě chodidla dotýkají celou plochou země, hýždě jsou posazené výše než kolena a záda jsou narovnaná, s hlavou mírně nakloněnou směrem vzad.


Doporučují se také cviky


Pokud máte chvilku času, určitě využijte následující cviky:
 

1. Vkleče se opřete o celá předloktí tak, že lokty jsou pod rameny a směřují ven od těla. S nádechem vyhrbte záda, povolte krční páteř a poté se s výdechem prohněte (hlava je stále uvolněná).


2. Opět si klekněte na všechny čtyři, opřete se o celá předloktí jako v prvním cviku a s nádechem zvedejte ruku do strany. Pokaždé se za ní podívejte. S výdechem vracejte ruku zpět a opakujte na druhou stranu.


Oba cviky cvičte v klidu, pomalu a opakujte na každou stranu alespoň 5x. Pokud vám nedělají dobře, přestaňte cvičit. V případě rizikového těhotenství se se cvičením na záda obraťte na svého lékaře, samy nic nezkoušejte.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka