Prenatální péče pokrývá celé období těhotenství. Jedná se o komplexní péči, které je nezbytná v životě každé těhotné ženy. Prenatální péče se stále vyvíjí, v době našich maminek a babiček se na ni rozhodně nekladl takový důraz jako dnes. Tato péče přispívá ke zdravému a pohodovému těhotenství. Zaměřuje se na psychiku i na fyzický stav, skládá se z povinných a doporučených kontrol.
Co to je prenatální péče
V době těhotenství byste rozhodně měla pravidelně navštěvovat svého gynekologa, případně si vyhledat i specializovanou těhotenskou poradnu, kde vám ochotně pomohou se všemi dalšími problémy a zodpoví vaše dotazy. Do 22. týdne těhotenství je povinné lékaře navštěvovat po šesti týdnech, od 23. do 36. týdne po čtyřech týdnech a od 37. týdne těhotenství každý týden. Na prohlídky však můžete chodit i častěji.
Některá vyšetření v rámci prenatální péče
V období 10. až 12. týdne by každá budoucí maminka měla podstoupit vstupní vyšetření. Do té doby tedy ke gynekologovi nemusíte, pouze v případě, že chcete ověřit své těhotenství. Vstupní vyšetření je schopné odhalit nemoci, kterými žena trpí a navrhnout vhodné způsoby léčby. Jednorázově vám bude během období těhotenství zjištěna krevní skupina spolu s Rh faktorem, dále proveden HIV test, kolposkopie a cytologie, EKS, triple test, orální glukózový toleranční test a bakteriologická kultivace. Zjišťují se také pánevní rozměry a je doporučeno testovat toxoplazmu, rubeollu, CMV, herpes simplex nebo fenylketonurii.
Některý testy se provádějí opakovaně. Jedná se o zjišťování krevního obrazu a složení moči, přírůstky hmotnosti, zevní porodnická vyšetření, vaginální kontroly nebo ultrazvuk. Doporučené je rovněž monitorování pohybů plodu.
Až u jedné čtvrtiny těhotných žen můžeme pozorovat faktory, které dokáží ovlivnit průběh těhotenství. Jen některé z nich však působí negativně. Před vstupním vyšetřením je potřeba potvrdit těhotenství a dále také spočítat termín porodu. Prenatální péče je také schopna vymezit rizikové těhotenství a stanovit taková opatření, aby vše proběhlo v pořádku.
Prenatální péči se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Jestliže si gynekolog neví rady, můžete navštívit jiné gynekologicko-porodnické oddělení, na kterém mají vybavení pro náročnější testy. Prenatální péče je u nás v republice na velmi vyspělé úrovni, což potvrzuje i fakt snižující se úmrtnosti novorozenců, možnosti včasného odhalení různých genetických vad a řešení mnoha problémů operativní cestou.
|
Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod.
Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...
Právě jsem v průběhu 25. týdne těhotenství absolvovala test OGTT (orální glukózový toleranční test) a ráda bych se s našimi čtenáři podělila o tuto zkušenost. Dost možná se to bude některé nastávající mamince hodit. Moje...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.