facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Prenatální období


Ilustrační fotografie


Pod spojením „prenatální období“ si můžeme představit vývoj plodu v děloze. Jedná se tedy o dobu trvající přibližně 9 měsíců (280 dnů). Prenatální období se dělí do třech základních fází.

 

Fáze prenatálního období

 

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá od 3. týdne do 12. týdne těhotenství. Vyvíjí se orgány, je tedy možné určit pohlaví miminka. Zároveň zde také hrozí vznik vývojových vad.

 

Poslední fáze je fetální a nastupuje 12. týden těhotenství. Trvá až do porodu. Ve 3. měsíci plod začíná reagovat na dotyky, ve 4. měsíci se vytváří reflexy, v 5. měsíci se začínají rozlišovat zvukové podněty, v 6. měsíci se dále rozvíjí hybnost a na konci těhotenství se výrazně zlepšuje kvalita smyslů. Dítě začíná vnímat například hlas své matky. S ní je schopno během prenatálního období komunikovat fyziologicky (krví), smyslově (masáže břicha, mateřský hlas) a emocionálně (když matka na miminko myslí, těší se na něj či naopak).

 

Prenatální období a jeho vliv na náš život

 

Vývoj v prenatálním období nejvíce ovlivňuje matka. Jak již bylo napsáno výše, miminko je schopno s ní komunikovat a také vnímat spoustu vnějších vlivů. Pociťuje hostinné a nehostinné prostředí, které ovlivňuje psychika matky. Obecně se dá říci, že děti, které působí uvolněněji, dostaly během tohoto období více lásky a náklonnosti.





Amniocentéza = odběr plodové vody Amniocentéza = odběr plodové vody

Plodová voda společně s tzv. plodovými blanami vytváří vak, uvnitř kterého je uložen vyvíjející se plod. Plodová voda je vytvářena tzv. amnion (což je jeden z plodových obalů), ale také je jejím zdrojem kůže a plicní váčky plodu.

Cytologie děložního čípku Cytologie děložního čípku

Cytologie je vyšetření, které se ženám provádí standardně alespoň jednou ročně. Jedná se o prevenci, která dokáže včas odhalit změny hrdla dělohy, pochvy nebo zevních rodidel. Díky němu můžete předejít například rakovině, u které...

Krevní skupina a Rh faktor Krevní skupina a Rh faktor

Krevní skupina spolu s Rh faktorem je ve spojitosti s těhotenstvím hojně diskutovaným tématem. O tom, jaký krevní typ jste, vypovídají vlastnosti červených krvinek. Rozlišují se krevní skupiny A, B, AB a 0.  Rhesus (Rh) faktor...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka