facebook
Příjemnou noc, je neděle 13.4.2025 a svátek slaví Aleš

Rizikové faktory, způsobující předčasný porod


Ilustrační fotografie


Předčasný porod je strašákem pro mnoho budoucích maminek. Existují také rizikové faktory, které šanci na předčasný porod zvyšují. V tomto článku vás s nimi seznámíme a vy získáte příležitost se jim vyvarovat. Za předčasný porod lze označit takový, kdy budoucí maminka porodí dříve, než je její skutečný porodní termín. To, že takový porod může způsobit různé komplikace na straně matky i miminka, vám určitě nemusíme blíže vysvětlovat.

 

K předčasným porodům u nás v České republice dochází až v 8 % případů. To znamená, že až 8 žen ze 100 porodí své dítě předčasně. Šance je tedy poměrně velká a vyplatí se sledovat v týdnech před porodem jeho příznaky, a pokud by se ve vašem těle dělo něco neočekávaného, tak včas zakročit. Předčasný porod se pojí především s nízkou porodní váhou miminka, která přináší celou řadu zdravotních komplikací.

 

Vaginální a další infekce

 

Jednou z příčin předčasného porodu může být nekontrolovaná vaginální infekce. Proto se vyplatí během těhotenství chodit na pravidelné prohlídky, které by vám měly pomoci případnou infekci včas odchytit a vyléčit. Může se jednat i o zcela běžnou kvasinkovou infekci a samozřejmě i o vážnější zánět - například záněty močových cest, záněty tkání kolem zubů nebo třeba slepého střeva.

 

Celkové vyčerpání organismu

 

Pokud budete vyčerpaná po fyzické nebo psychické stránce, může ve vás tento stav rovněž vyvolat předčasný porod. Těhotenství jako takové je pro tělo náročnou zkouškou a žena, která ho zrovna prožívá, by se tak neměla vůbec ničím stresovat. Stres totiž oslabuje imunitu a zvyšuje riziko infekce. I proto byste v průběhu těhotenství neměla vykonávat žádnou fyzicky náročnou práci.

 

Nedostatek kyseliny listové

 

Kyselina listová je velmi důležitou látkou v těle každé rodičky. Během těhotenství je navíc potřeba její doporučenou denní dávku až zdvojnásobit. To obvykle není možné přímo ze stravy, a proto se doporučuje užívání kyseliny listové jako potravinového doplňku v tabletách. Dále je důležitá její přeměna na látky zvané foláty, které rovněž zabraňují předčasnému porodu.





Placenta – co s ní po porodu? Placenta – co s ní po porodu?

V České republice je placenta stále považována za biologický odpad a likviduje se. V některých porodnicích však lze už i u nás placentu vyžádat a odnést si s sebou domů, kde s ní lze naložit podle vlastního uvážení, i když by...

Lotosový porod Lotosový porod

Poslední dobou se vyskytuje i u nás, v českém rybníčku, čím dál tím více rodin snažících se o alternativní způsob života. Nelze říci, že by se jednalo o vysloveně špatný trend – určitě přináší mnoho nevyvratitelně pozitivního do života rodičů...

Co si s sebou vzít do porodnice? Co si s sebou vzít do porodnice?

Bříško utěšeně roste, termín porodu se blíží… Pro všechny případy je dobré začít se na porod připravovat s předstihem, abyste nebyla zaskočena nějakou nepříjemností. Knížky o péči o mimnko znáte zepředu zezadu, viděla jste...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka