facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Otěhotnění a zdravotní stav


Ilustrační fotografie


Každé vydařené a dobře se vyvíjející těhotenství je pro každou maminku radostná zpráva. Těhotenství je však velký fyzický a často i psychický zápřah pro zdravou maminku, natož pak pro tu, která trpí nějakou chorobou. Aby těhotenství a porod proběhl v pořádku, potřebuje taková žena speciální zdravotnický dohled a správnou životosprávu.

Které nemoci mohou negativně ovlivnit těhotenství?

Aby bylo zajištěno bezpečí nejen pro dítě, ale i pro matku, je třeba spolupracovat s odborníky. Nejčastěji se jedná o tyto nemoci:

Cukrovka

Ještě před tím, než se zavedla léčba inzulinem, bylo pro ženy, které trpí cukrovkou otěhotnět téměř nemožné. V tomto období se diabetes také zhoršuje, a proto by měla být dodržována úzká spolupráce nejen s gynekologem, ale i s diabetologem, aby byla zajištěna velká pravděpodobnost, že bude matka v pořádku a dítě se narodí zdravé.

Epilepsie a srdeční choroby

Při tomto onemocnění se zdravotní stav matky v těhotenství většinou i mírně zlepší. Stále je ale velmi důležité být pod dohledem odborníka nejen během těhotenství, ale už při plánování dítěte. Odborný lékař vám ještě před otěhotněním upraví léčbu a předepíše takové léky, které negativně neovlivní vývoj dítěte. Co se týče srdečního onemocnění, je na místě, aby kardiolog posoudil, zda je těhotenství pro ženu vůbec vhodné a pravděpodobně ji odešle do poradny pro riziková těhotenství. Těhotenství většinou končí císařským řezem, aby nebyly při přirozeném porodu přespříliš namáhány srdeční svaly.

Onemocnění štítné žlázy

Pokud je štítná žláza léčena správně, není pro ženu problém otěhotnět. Pokud danou poruchou trpí a zjistí, že je skutečně těhotná, měla by to okamžitě hlásit svému endokrinologovi a přednostně se objednat na vyšetření. Ten zajistí, aby měla žena vyvážený a dostatečný příjem hormonů. V tomto období je pro dítě správná činnost štítné žlázy matky klíčová, protože hormony ovlivňují celý postupný vývoj dítěte v plodu. Neléčená štítná žláza často vede k potratu, takže pokud se v rodině vyskytuje někdo, kdo danou poruchu má, měla by se žena ještě před početím nechat zkontrolovat u endokrinologa, protože je tato choroba často dědičná.





Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka