facebook
Příjemnou noc, je středa 30.10.2024 a svátek slaví Štěpánka

Nevolnost v těhotenství


Ilustrační fotografie


Nevolnost v těhotenství se týká více než poloviny těhotných žen. Kdy se nevolnost tradičně dostavuje? Co na ni pomáhá a jak ji zvládnout? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte na následujících řádcích. Pocity nevolnosti způsobuje především zvýšená hladina hormonu choriogonadotropinu (hCG), který vytváří vyvíjející se embryo. Souvisejí však také s hormonem progesteronem, který je na vyšší úrovni zhruba do 12. týdne těhotenství.

 

Kdy se nevolnosti dostavují a co na ně pomáhá

 

Nevolnost a pocity na zvracení se u většiny maminek dostavují časně z rána. Pozvolna nastupují již od 2. týdne těhotenství a mohou být tedy i jedním ze signálů, podle kterých poznáte, že jste těhotná. To, co na nevolnost skutečně pomáhá, si musí každá žena vysledovat sama. Některé pomohou rychlé cukry ve formě sladkého ovoce a zeleniny, bonbonu nebo kostičky čokolády. Rovněž můžete vyzkoušet suchary nebo různé celozrnné sušenky. Ideální je tuto drobnost sníst hned po probuzení, ještě než vstanete z postele. Zvýšíte si tak hladinu cukru v krvi a zabráníte například i mdlobám.

 

Racionální strava a pitný režim

 

Nevolnosti dokáže potlačovat také pitný režim, který by měla tvořit především neperlivá voda a bylinkové čaje. Ty mnohdy dokáží váš žaludek uklidnit - zkuste například mátu, fenykl, anýz nebo meduňku. I když vám na nevolnost pití vody nepomáhá, rozhodně jej neomezujte. Zvracení a průjmy mohou vést k dehydrataci organismu.

 

Během celého dne dbejte na racionální stravování, nebuďte o hladu a dávejte si druhou lehkou večeři před usnutím. Vyhýbejte se tučným a smaženým jídlům, která by vaše zažívání ještě více zatížila. Stejně tak si dejte pozor na luštěniny, které u mnoha lidí způsobují nadýmání.

 

Větrané prostory

 

Mdloby a pocity nevolnosti se mohou dostavovat i v přeplněném a vydýchaném prostoru. Doma tedy pravidelně větrejte a pokud můžete, vyhýbejte se přeplněným dopravním prostředkům a plným místnostem bez možnosti větrání. Pocity nevolnosti můžete rozehnat také procházkou v přírodě nebo naopak odpočinkem v pohodlném křesle nebo v posteli.





Bolesti břicha Bolesti břicha

Bolesti břicha provázejí nejednu těhulku. Pokud chcete odhalit jejich příčinu, je v první řadě potřeba rozlišit, v jaké části vás bříško bolí. Nejvíce rizik přinášejí ostré bolesti v podbřišku.

Nejlepší pomoc na citlivá prsa Nejlepší pomoc na citlivá prsa

Citlivost prsou je u těhotných žen téměř na denním pořádku. Není snad žena, která by tyto příznaky vůbec nezaznamenala. Ať už jsou vaše prsa malá či velká...

Když je vám neustále zima Když je vám neustále zima

Trápí vás dlouhodobě studené nohy? Je vám neustále zima, a to i ve vytopené místnosti? V tomto článku vám poradíme, jak s těmito nepříjemnými pocity bojovat...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka