S tvrdnutím břicha se většina nastávajících maminek setká zejména v závěru těhotenství. Tvrdnutí břicha se projeví stáhnutím dělohy, což má za následek právě zmiňované tvrdnutí břicha. Děloha se tak začíná postupně připravovat na porod a těmito stahy „trénuje“. Tyto stahy probíhají v řádu několika vteřin a následně dojde opět k uvolnění. Gynekolog by měl být o četnosti tohoto tvrdnutí informován.
K tvrdnutí břicha může docházet i během nějaké namáhavé činnosti, jakou může být například uklízení, nošení nákupu apod. V takovém případě se rovněž jedná o přirozenou reakci dělohy na aktivnější činnost budoucí maminky. Ta by na to měla zareagovat odpočinkem, aby se děloha opět uvolnila. Pro těhotnou ženu by to měl být signál, že se již jedná o větší námahu, než je pro ni v tomto období vhodné.
Dochází-li k tvrdnutí břicha často, zejména v období před 36. týdnem těhotenství, měla by se těhotná žena nechat pro jistotu vyšetřit tak, aby se vyloučilo riziko předčasného porodu, který může být tímto jevem předznamenáván. V některých případech může být příčinou častého tvrdnutí břicha infekce v oblasti porodních cest. Tu by měl gynekolog ověřit prostřednictvím testů. V případě, že by se potvrdila, mohl by opět hrozit předčasný porod.
Není-li zjištěna žádná příčina tvrdnutí břicha v těhotenství, užívá většinou těhotná žena na doporučení svého gynekologa magnesium, které by mělo obtíže zmírnit. Tvrdnutí břicha by se sice nemělo přeceňovat, ale zároveň ani podceňovat. Zejména v případě, kdy se objevuje často, několikrát denně v době, kdy by porod ještě nebyl žádoucí. Předčasný porod totiž představuje ohrožení nejen pro miminko, ale i samotnou ženu. Jestliže by skutečně předčasný porod hrozil, těhotná žena by měla výrazně zvolnit a případně i dříve ukončit pracovní činnost. V těch vážnějších případech lékař nařídí i případný klid na lůžku.
|
Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...
Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.
Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.