facebook
Dobrý večer, je pátek 11.4.2025 a svátek slaví Izabela

Opakované potraty


Ilustrační fotografie


Opakované potraty trápí mnoho žen. Pokud žena potratí jednou, neznamená to však, že během příštího těhotenství musí potratit znova. Jeden potrat pravděpodobnost toho druhého nijak nezvyšuje. Pokud dojde za sebou ke třem a více potratům, můžeme mluvit o opakovaných potratech a na místě je konzultace s lékařem a rovněž řešení této nepříjemné situace.

Co nejčastěji způsobuje opakované potraty

Opakované potraty nejčastěji způsobují chromozomální odchylky neboli dědičné vady u rodičů. Ty dnes již zdárně dokáže řešit umělé oplodnění, které pracuje pouze se spermií nebo s vajíčkem od jednoho z rodičů. K opakovaným potratům dále vedou poruchy srážlivosti krve. Jestliže takovou poruchu objevíte již v začátcích těhotenství, je možné ji vyřešit podáváním léků a dítě donosit zdravé. Dále se u některých rodiček vyskytují vady dělohy nebo děložního hrdla, které mohou také vést k předčasným porodům. Potraty může rovněž způsobovat onemocnění štítné žlázy, cukrovka nebo chronická infekce.

Zhruba v polovině případů se lékařům nepodaří stanovit příčinu potrácení. I u těchto žen je však velká šance na donošení zdravého miminka. Buďte tělesně fit a psychicky v pohodě. S dalším pokusem o těhotenství dlouho nemusíte váhat. Obecně jej lékaři doporučují už za půl roku po potratu.

Jak se vyvarovat potratu

Ať už se jedná o jednorázové nebo opakované spontánní potraty, u většiny rodiček k nim dochází v prvním trimestru těhotenství. Jestliže chcete, aby vaše těhotenství proběhlo v pořádku, šetřete se, dbejte o své zdraví a o svou životosprávu. Nepodceňujte infekce, které vás potkávají během roku a vždy vše pečlivě dolečte. Rovněž pokud trpíte nějakou vážnější nemocí, nezapomeňte o ní informovat svého gynekologa, který hned zpočátku může vykonat patřičná opatření.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka