facebook
Příjemnou noc, je sobota 19.4.2025 a svátek slaví Rostislav

Proč je důležitý dostatek jódu


Ilustrační fotografie


Nedostatek jódu v těhotenství může způsobit nemalé zdravotní problémy. Běžně je spojován například s problémy štítné žlázy nebo s poruchami vývoje mozku u embrya. Je tedy určitě vhodné jej doplňovat potravinami s obsahem jódu nebo se rozhodnout pro užívání tablet, které vám může předepsat i váš lékař na základě výsledků krevního rozboru.
 
Problémy se štítnou žlázou

Jestliže bude vaše tělo dlouhodobě trpět nedostatkem jódu, může se začít zvětšovat vaše štítná žláza, což rozhodně nebude nic příjemného. Zvětšená štítná žláza je často viditelná už na první pohled, spojuje se s pocity tlaku v krku a s poruchami imunity. Jestliže štítná žláza funguje nedostatečně, zvyšuje se riziko cévních chorob, mění se kvalita vlasů a pokožky. Štítná žláza dále ovlivňuje krvetvorbu, vstřebávání živin a také krevní tlak.

Proč je nebezpečný nedostatek jódu během těhotenství

V průběhu těhotenství se doporučuje navýšit běžný příjem jódu, jelikož vaše tělo má v této době větší spotřebu. Jedná se až o 230 mikrogramů proti běžným 200. Jestliže budete mít jódu v těhotenství málo, můžete potratit nebo předčasně porodit. Stejně tak se u vašeho miminka mohou rozvinout různé vývojové vady nebo může dojít dokonce k jeho úmrtí. V této souvislosti se hovoří o takzvaném endemickém kretenizmu, při kterém má narozené dítě těžce poškozenou mozkovou tkáň. U nás toto postižení však není běžné, zbytečně se tedy děsit rozhodně nemusíte.

Čerpejte jód z potravin

Za významný zdroj jódu můžeme označit mořské ryby a řasy. Patří mezi ně například losos nebo makrela, proto na tyto zdroje v těhotenství rozhodně nezapomínejte. Jód doplníte také mléčnými výrobky, máslem nebo vepřovým masem. Jeho množství je zde ale proti rybám téměř zanedbatelné. Obecně můžeme říci, že jód se alespoň ve stopovém množství nachází téměř ve všech potravinách, například i v ovoci a v zelenině. Pokud vás ale lékař varoval, že jej máte v těle málo, sáhněte raději po potravinovém doplňku, díky kterému jej do těla dostanete ve větším množství než v doporučené denní dávce a pravděpodobně i více se ho vstřebá.





Hořčík v těhotenství Hořčík v těhotenství

Organismus těhotné ženy je v průběhu celého těhotenství a následného období kojení vystaven poměrně velké zátěži. Tělo ženy totiž musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin svému miminku, ale zároveň potřebuje i...

Stres a jeho dopad na miminko Stres a jeho dopad na miminko

Stres je velkým nepřítelem všech budoucích maminek. Zatímco naše maminky a babičky se v životě až tak nestresovaly, dnes se stres stává jednou z čím dál častěji omílaných civilizačních chorob. Se stresem se tak setkáváme v...

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka