facebook
Dobré odpoledne, je pátek 11.4.2025 a svátek slaví Izabela

Mimoděložní těhotenství


Ilustrační fotografie


Při normálním průběhu oplodnění dojde k tomu, že se vajíčko uvolní z vaječníku a putuje vejcovodem do dělohy, přičemž během této doby dojde k jeho oplodnění. Následně se oplodněné vajíčko uhnízdí v děložní stěně, která již je pro to náležitě připravena a postupně dochází k vývoji embrya. Jestliže se však oplodněné vajíčko usadí na jiném místě, mimo dělohu, jedná se již o tzv. mimoděložní těhotenství. Vajíčko v takovém případě zůstane buď ve vejcovodu, nebo mimo dělohu v břišní dutině.

Může se stát, že se tato situace vyřeší sama a vajíčko se na daném místě neudrží a po několika dnech se samo uvolní a dojde k menstruaci. Žena si v takovém případě myslí, že se jí menstruace pouze zpozdila. Jestliže si však tělo takto samo neporadí a vajíčko zůstalo například ve vejcovodu, může nastat poměrně nebezpečná situace, a sice že vejcovod praskne a dojde k vnitřnímu krvácení. To může ženu poměrně ohrozit, zvláště pokud není odhaleno okamžitě.

Může sama žena nějak poznat mimoděložní těhotenství? Absence menstruace a pozitivní těhotenský test nic neodhalí. Vedle toho se však může objevovat slabé krvácení mimo cyklus, popřípadě i krvácení v době předpokládané menstruace. To už by měla žena zpozornět a vyhledat lékaře. Stav může být doprovázen i bolestmi břicha.

Důvody mimoděložního těhotenství se mnohdy neodhalí. V některých případech se může jednat o nežádoucí jev po operaci vejcovodů nebo po umělém oplodnění. Může se jednat i o důsledek častých gynekologických zánětů nebo užívání jednostranné hormonální antikoncepce založené výlučně na bázi progesteronu. Příčinou mohou být i pooperační srůsty vzniklé po prodělaných operacích.

V některých případech může mít žena po prodělaném mimoděložním těhotenství problém s následným otěhotněním, aniž by se situace opakovala. K tomu dochází zejména v případě, kdy byla situace s mimoděložním těhotenstvím pokročilá a vyžadovala větší lékařský zákrok. Nedaří-li se proto ženě znovu otěhotnět, anebo se mimoděložní těhotenství opakuje, lze poměrně účinně přistoupit k umělému oplodnění, kdy se oplodněné vajíčko umístí již na správné místo v děloze.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka