Infekce ohrožující plod můžou být virového, bakteriálního a parazitárního původu. Dále tyto infekce dělíme na několik způsobů přenosu z matky na plod. Prvním způsobem nakažení může být tzv. ascendentní (to znamená z porodních cest matky, např. při infekčních chorobách postihující urogenitální systém), dalším způsobem je hematogenní (dochází k přenosu krví skrze placentu) a descendentní (onemocnění má původ již ve vejcovodech).
Samotná závažnost průběhu daného onemocnění závisí v prvé řadě na stáří zárodku nebo plodu. Čím je plod mladší, tím bývá průběh vážnější, přičemž dané onemocnění může vypuknout u dítěte ještě před narozením, někdy až po narození. Obecně infekce ohrožující plod můžou vážně zasáhnout do jeho vývoje, vznikají tak nejrůznější degenerativní onemocnění a někdy může dojít až k předčasnému ukončení těhotenství.
Mezi infekce ohrožující plod patří např. Toxoplazmóza a Zarděnky. Tyto choroby jsou probírány v samostatných článcích. Dále sem patří Příjice neboli Syfilis, infekční hepatitida B, infekční hepatitida C a HIV.
Nejprve si přiblížíme kongenitální (=vrozenou) Syfilis. Jejím původcem Treponema pallidum, což je bakterie, která může od matky vniknout do těla dítěte buď skrze placentu, nebo při porodu. Za předpokladu, že dojde k nakažení matky ještě před početím, tak při neléčení této choroby dochází k odumření plodu mezi 5. – 6. měsícem (může to nastat i dříve, ale nikoliv před 3. měsícem těhotenství, jelikož k přenosu je zapotřebí dotvořená placenta). Pokud dojde k nakažení matky při početí a opět nedojde ke včasné léčbě této nemoci, tak dochází k předčasnému porodu života neschopného dítěte. Z toho všeho vyplývá, že čím později dojde k infekci matky, tím je důsledek pro dítě lepším, jelikož nakazí-li se žena těsně před porodem, tak se narodí dítě nakažené syfilis, kterou lze vyléčit. Velice důležitá je včasná diagnóza a s tím spojená časná léčba těhotné.
U infekčních hepatitid B a C dochází k přenosu z matky na dítě skrze placentu jen výjimečně. Většinou se dítě nakazí při porodu. Velice podobné to je u přenosu HIV z matky na dítě. U této nemoci probíhá přenos hlavně při porodu nebo později v průběhu kojení.
Ačkoliv předchozí text se může jevit vcelku strašidelně, tak není třeba se zbytečně nervovat. V dnešní době se totiž u každé těhotné ženy povinně provádí sérologická vyšetření na syfilis, hepatitidu B a hlavně na HIV. Každopádně vůbec nejdůležitější je prevence, kde na prvním místě je vyvarování se promiskuity (na straně obou budoucích rodičů), dodržování hygienických návyků a u těhotných žen je doporučeno vyhýbat se místům se zvýšeným rizikem nákazy. Například zaměstnankyním nemocnic (lékařky, zdravotní sestry apod.) je zakázáno po zjištění těhotenství vstup na operační sály, jednotky intenzivní péče, pitevny atd.
|
U některých žen se během těhotenství může vyskytnout nepříjemná komplikace, o níž se ovšem příliš nemluví – hemoroidy. Jedná se o křečové žíly, podobné, jako se mohou vytvářet na nohou, jež se však tvoří v konečníku, což...
Eklampsie, dříve známa jako božec, je záchvatovitým onemocněním postihujícím rodičky těsně před/po či během porodu, ve výjimečných případech v šestinedělí. Navazuje nejčastěji na syndrom preeklampsie, což je...
Anémie je jedna z možných zdravotních komplikací, se kterými se žena může v těhotenství setkat. Anémie je pokles červených krvinek v krvi, který má za následek snížení hladiny hemoglobinu, což je krevní barvivo, které...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.