facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Příušnice


Ilustrační fotografie


Příušnice jsou akutním virovým onemocněním projevující se otokem slinných žláz s možností vzniku poruch centrálního nervového systému (CNS), slinivky břišní a u mužů i varlat. Jedná se o velice nakažlivé onemocnění. Příušnice se přenáší vzduchem, jde o tzv. kapénkovou infekci.

Inkubační doba této choroby se pohybuje v rozmezí 14 – 23 dnů. Infikovaní jedinci jsou nakažliví cca 3 dny před a 9 dní po vypuknutí nemoci.

Odhaduje se, že téměř ve 40 % se jedná o skrytý průběh nemoci, ve zbytku se projevuje malátností, zvýšenou teplotou a pocitem napětí v oblasti obou příušních žláz, které jsou vlivem infekce zvětšovány nesouměrně vůči sobě. V důsledku zvětšování příušních žláz dochází k bolestivosti při otevírání úst. Otok obvykle trvá maximálně 1 týden.

Léčba je převážně symptomatická, což znamená, že je snaha zmírňovat následky příušnic a zajistit pokud možno průběh onemocnění bez komplikací. Na otoky se přikládají vlažné obklady, je ordinován klid a speciální dieta.
Komplikace příušnic bývají relativně časté, hlavně u dětí se často rozvíjí i tzv. aseptická meningitida (příznakem je zvýšená teplota, bolest hlavy, zvracení, ve velmi vzácných případech může vzniknout i trvalá hluchota). Další komplikací může být zánět slinivky břišní (pankreatitida), která se projevuje bolestmi břicha, průjmy a zvracením. U dospělých mužů může nastat jakožto komplikace zánět skrota (šourku) a nadvarlete, který se projevuje bolestí, otokem a zarudnutím v oblasti šourku, případně zvětšeným varletem. Zhruba ve 13 % případů dochází ke snížení plodnosti muže a výjimečně může dojít až k úplné neplodnosti. Může rovněž dojít k poškození sluchu a dalším komplikacím.

Účinnou ochranou je pravidelné očkování tzv. MMR vakcínou, která je komplexní ochranou proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka