Plodová voda společně s tzv. plodovými blanami vytváří vak, uvnitř kterého je uložen vyvíjející se plod. Plodová voda je vytvářena tzv. amnion (což je jeden z plodových obalů), ale také je jejím zdrojem kůže a plicní váčky plodu. Zhruba po 4. měsíci těhotenství tvoří podstatnou část plodové vody fetální moč.
Amniocentéza neboli odběr plodové vody patří mezi nejzákladnější invazivní diagnostické metody, které napomáhá odhalovat případné vrozené vývojové vady, které ohrožují plod. Tato forma diagnostiky je doporučována zejména těhotným ženám nad 35 let a dále při výskytu nějakého abnormálního nálezu při jiném typu vyšetření v průběhu těhotenství. Doporučení může přijít od lékaře rovněž při výskytu dědičných chorob v rodině. Dříve se používala amniocentéza dokonce i na vyšetření pohlaví plodu, dnes se pro možná rizika k tomuto vyšetření nevyužívá.
Odběr plodové vody se provádí obyčejně okolo 15. týdne těhotenství, jelikož právě v tomto období je zvýšené množství plodové vody, což napomáhá dobrému provedení tohoto vyšetření a snižuje se zároveň i riziko poranění plodu.
Přestože se jedná o invazivní diagnostickou metodu, tak je tento drobný zákrok prováděn ambulantně, což znamená, že po jeho provedení může jít žena domů. Při samotném vyšetření se ruku v ruce používá ultrazvuku, pomocí něhož se hlídá, aby jehla, kterou se odběr provádí, nepoškodila plod. Zpravidla se odbírá do injekční stříkačky zhruba 20 mililitrů plodové vody, která je poté zaslána do specializované laboratoře, kde probíhá samotná diagnostika a dále je provedeno zpracování výsledků, které jsou předány lékaři, a ten je poté interpretuje vyšetřované ženě.
Pokud dojde k nálezu, který odhaluje těžké poškození plodu, bývá matkám doporučeno ukončení těhotenství. Ovšem zda těhotná žena podstoupí umělé ukončení těhotenství nebo nikoliv je plně v její kompetenci.
Samotný odběr plodové vody s sebou může nést i malou možnost rizik. Mezi ta patří např. krvácení, zavlečení infekce do plodové vody a v krajním případě může dojít až k nenávratnému poškození plodu. Ovšem toto riziko je opravdu minimální, jelikož toto vyšetření probíhá v naší zemi za přísných aseptických podmínek a jako pojistka před poškozením plodu je použito monitorování za pomoci ultrazvuku, který spolehlivě ukáže, kde se plod nachází. Každopádně pokud má těhotná žena přesto z tohoto vyšetření vážné obavy, má právo ho odmítnout.
|
Triple test je v podstatě screening biochemických markerů z krve matky, prováděný po ukončeném 16. týdnu těhotenství. Z mateřského krevního séra se zjišťují hladiny tří markerů, které souvisí s těhotenstvím, zejména co se týče...
Cytologie je vyšetření, které se ženám provádí standardně alespoň jednou ročně. Jedná se o prevenci, která dokáže včas odhalit změny hrdla dělohy, pochvy nebo zevních rodidel. Díky němu můžete předejít například rakovině, u které...
Krevní skupina spolu s Rh faktorem je ve spojitosti s těhotenstvím hojně diskutovaným tématem. O tom, jaký krevní typ jste, vypovídají vlastnosti červených krvinek. Rozlišují se krevní skupiny A, B, AB a 0. Rhesus (Rh) faktor...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.