Ráda chodíte do solária a teď přemýšlíte, zda si i v těhotenství budete moci dopřát tu krásně opálenou pokožku? Bohužel vás musíme zklamat, jelikož solárium ani opalování na sluníčku se těhotným ženám příliš nedoporučuje. V dnešním článku si můžete přečíst, proč tomu tak je a jaká rizika se se soláriem a opalováním obecně spojují.
Nevhodný pobyt na slunci
Nadměrné působení slunečních paprsků vám může založit na opravdu velké problémy. Vážné zdravotní důsledky může mít nadměrný pobyt na slunci na každého z nás, na těhotnou ženu to pak platí dvojnásob. Škodí jak UV záření, které se spojuje s mnoha zdravotními riziky, tak i velké teplo, kterému je tělo na sluníčku vystaveno. Toto teplo může způsobit přehřátí plodu, co může vést až k poškození jeho mozku. Jako platí u mnoha dalších rizikových aktivit, tak i nadměrnému slunění byste se měla vyvarovat především po tři první měsíce svého těhotenství, ve kterých je miminko v bříšku nejvíce citlivé.
Solárium a vznik pigmentových skvrn
Tím, že navštívíte solárium, své miminko sice přehřátí nevystavíte, solárko s sebou ale nese i jiné nevýhody. Zvýšená hladina estrogenu ve vašem těle v kombinaci s opalováním může zapříčinit vznik chloasmat - tmavých pigmentových skvrn, které po porodu často ani nezmizí. Miminko návštěvou solária nijak ohroženo není, vy ale ano, jelikož může dojít k vyšší depigmentaci vaší pokožky. Je prokázáno, že solárium zvyšuje riziko vzniku melanomu - rakoviny kůže - a tím, že jste těhotná, se toto riziko ještě zvyšuje. Navíc poloha vleže v soláriu rovněž není příliš vhodná a může způsobit syndrom dolní duté žíly.
Podobné názory jako na solárium či na sluníčko kolují mezi odborníky i na samoopalovací krémy. Zde už hodně záleží na tom, jaký krém si vyberete. Ty nešetrné totiž mohou být založené na bázi dihydroxyacetonu, který proniká do těla a přes placentu se může dostat až k dítěti. Byť šance na nějaké poškození je zde opravdu malá.
Pokud se náhodou na sluníčko chystáte, namažte se krémem či mlékem s vysokým ochranným faktorem, abyste zabránila nadměrnému vysušení pokožky a jejímu spálení. Během horkých dní se nedoporučuje vycházet mezi jedenáctou a patnáctou hodinou vůbec z domu. V zimě, i když je slunečná, se žádná taková doporučení netradují. Na spálení pokožky si ale dejte dobrý pozor, pokud se chystáte na hory.
|
Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.
Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...
Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.