Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne, zda se tato porucha nedědí a nemohou jí tedy trpět i vaše děti. Co přesně znamená barvoslepost, jak se zjišťuje a je skutečně dědičná?
Co je to barvoslepost
Barvoslepost, neboli daltonismus, je porucha barevného vidění lidského oka. Trpí jí přibližně 8–9% lidské populace a týká se spíše mužů bílé rasy. Barvoslepost se rozděluje do několika typů: černobílé vidění (člověk nevnímá žádnou barvu) nebo nevidí pouze jednu určitou barvu. Druhý případ je však častější. Postižení nejhůře rozlišují zejména červenou a zelenou (vidí je stejně), v některých případech nerozliší modrou.
Je barvoslepost dědičná?
V tomto případě hraje velkou roli pohlaví. Pokud v sobě máte gen pro barvoslepost a jste žena, nemusí a většinou se u vás neprojeví. Jste ale přenašečkou a můžete tento gen předat svému dítěti. Naopak u muže, který má gen pro barvoslepost, se tato porucha téměř vždy projeví. Pokud jste tedy žena-přenašečka, vzniká až 50% riziko, že váš syn bude barvoslepý a dcera bude další přenašečka. Oproti tomu barvoslepý muž bude mít všechny syny v pořádku a tento gen se již dál přenášet nebude (pokud ovšem nemá dceru - ta se také stane přenašečkou).
Jak testovat barvoslepost
Pokud máte podezření, že vaše dítě nerozpoznává určitou barvu, je třeba vyhledat očního lékaře, který vám tuto skutečnost buď potvrdí anebo vyvrátí. Typickým testem pro tento problém je tzv. Ishiharův test. Položí se před vás obrazec složený z teček – uprostřed se nachází číslice s jinou barvou, než tou, která tvoří pozadí obrazce. Lidé, kteří jsou skutečně barvoslepí číslo uprostřed obrázku neuvidí.
|
Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...
Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.
Achondroplazie je popisována jako tzv. disproporcionální trpaslictví s krátkými končetinami. Tato choroba patří mezi nejčastější kostní dysplázie (porucha vývoje a růstu kosti).
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.