facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 10.4.2025 a svátek slaví Darja

Rovnátka – kdy zajít s dítětem na ortodoncii


Ilustrační fotografie


Rovnátka jsou dnes již normální a zcela běžnou záležitostí. Nosí je malí i velcí, děti i dospělí. Spousta z nás a hlavně děti však mají obavy, že jim nevzhledné zámečky a dráty budou kazit úsměv a ostatní se jim budou smát. To už je ale minulostí. Rovnátka se stala módní záležitostí, která v každém věku dopomůže ke zdravému a líbivému chrupu.

Druhy rovnátek

Snímatelná – tento typ se používá hlavně u dětí, jejichž chrup a čelisti jsou ještě ve vývinu. Týkají se také spíše menších vad, poté se podle potřeby přestupuje na fixní rovnátka tzv. “napevno“. Tato rovnátka bývají finančně méně náročné, kolem 1000,- Kč. Jelikož jsou snímatelná, dají se kdykoliv sundat a čistí se většinou zubní pastou podle potřeby.

Fixní rovnátka – kovová

Tyto rovnátka se nasazují dospívajícím a dospělým lidem. Nedají se sundat a zvyšuje se tedy nároky na hygienu (zuby se opět se čistí zubní pastou). Skládají se z tzv. zámečků, které jsou nalepené na každém zubu zvlášť a ty jsou spojeny drátem. Zuby s těmito rovnátky se rovnají rychleji než se snímacími a mají větší efekt. Ze začátku zuby velmi bolí a je nutné jíst kašovitou stravu. Asi po týdnu se ale vše spraví a bolest odejde.

Je důležité mít na paměti, že některá tvrdá jídla jsou tabu, např. jablka v celku či topinky. Zámeček by se mohl na zubu uvolnit a bylo by nutné zajít k ortodontistovi na opravu. Jejich cena je vyšší, pohybují se kolem 15–20 000,- Kč. Cena je ale individuální podle velikosti vady.

Existují ovšem i rovnátka keramická, lingual, plastová, zlatá či průhledná. Jelikož se nejedná o klasická rovnátka a materiál je dražší, cena se tedy pohybuje o pár tisícovek výš.

Kdy dítě poslat k ortodontistovi

Pokud se Vám nezdá skus a vzhled zubů Vašeho dítěte v pořádku, pošlete ho pro jistotu na ortodoncii, kde Vám řeknou, zda jsou třeba rovnátka či ne. Snímatelná se mohou nasadit dítěti již v raném věku kolem 7 let, ty fixní kolem 12 let, kdy už jsou prořezané všechny zuby. Dospělí lidé by se také neměli ostýchat – není ostuda nosit rovnátka třeba i ve 30ti, dnes je to zcela běžné.





2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

1. Agresivita batolat – jak se s ní vypořádat? 1. Agresivita batolat – jak se s ní vypořádat?

Každé malé dítě se někdy vzteká a zlobí, i když často téměř nemá důvod. Někdy se ale stává, že je dítě až nadmíru cholerické a trpí neovladatelnými výbuchy vzteku. Když se díváte na své dítě, jak na pískovišti nepřirozeně...

Období puberty – nechci se lišit Období puberty – nechci se lišit

Puberta je období velkých změn – vyvíjíme se nejen tělesně, ale také v oblasti zájmů a více si všímáme svého okolí. To způsobuje, že mají puberťáci potřebu porovnávat se s ostatními vrstevníky a málokterý z nich chce „vyčnívat“.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka