facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Váha v těhotenství


Ilustrační fotografie


Snad každá řeší svou váhu, a to i v období těhotenství, kdy se očekává její nárůst. Každá nastávající maminka by měla přibrat zhruba 12 až 15 kg, které se rozloží do všech devíti měsíců. Největší nárůst očekávejte ve druhé třetině těhotenství. To naberete až 8 kilogramů. Vážit se doma můžete sama a hmotnost vám samozřejmě pravidelně zkontroluje i váš lékař.

Když váha začne stoupat

Mnoho maminek se děsí, že kila nastřádaná v období těhotenství, už nepůjdou dolů. Je potřeba však vzít v potaz, že plod váží kolem 3,5 kg, dále něco zabere placenta, zvětšená děloha či prsa. Tuk tak tvoří pouhých 2 až 6 kg z nabrané hmotnosti. Při optimálním hubnutí rychlostí 0,5 až 1 kg týdně, jej v nejhorším případě odbouráte za 12 týdnů. Se snížením hmotnosti vám pomůže kojení, kterým tělo přirozeně spálí více energie. Po porodu se vaše tělo změní, a tak se může stát, že se dokonce dostanete na nižší váhu než byla ta výchozí.

Je rovněž zajímavé, že ženy, které trpí nadváhou či obezitou většinou méně více kilogramů než ženy štíhlé a s podváhou. Mají na těle více tuku a to jej tak nemá potřebu ukládat.

Pozor na jídelníček

Mnoho výživových poradců varuje maminky v jejich stravování. Z počátku je plod velmi malý a nemá tedy příliš význam zvyšování porcí. Pokud však i tak máte hlad, dopřejte si bohatší snídani, větší přílohu k obědu nebo ještě druhou večeři. Hlad byste neměla pociťovat nikdy. Jestliže však svůj příjem navýšíte, vybírejte si kvalitní a na živiny bohaté potraviny, které vašemu rostoucímu bříšku jednoznačně prospějí.

Zdravotní dopad zvýšené hmotnosti

Vysoká hmotnost se samozřejmě může negativně podepsat i na vašem zdraví. Kolena a záda si musí zvyknout na novou zátěž, kterou pro ně zvětšující se bříško představuje. Pokud jim chcete ulevit, dopřejte si relaxaci a cvičení, které podpoří správné držení těla. Vyhněte se běhu a dalším sportům, při kterých jsou klouby hodně zatěžovány.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka