facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Kila navíc berte v těhotenství s nadhledem


Ilustrační fotografie


Každá budoucí maminka v těhotenství přibere nějaké to kilo. I když dbáte na zdravý a vyvážený jídelníček, tak přírůstek váhy v rozmezí 12 až 15 kilogramů je naprosto v pořádku. Hodně záleží i na tom, na jaké váze začínáte. Jestliže máte před těhotenstvím nadváhu, pravděpodobně vaše váha nevzroste tolik jako u štíhlé ženy s minimem tuku v těle.


Co v těhotenství přibíráte

Něco váží samotný plod - obvykle se jeho hmotnost pohybuje v rozmezí 3 až 4 kilogramy. Dále je zde placenta, plodová voda, zvětšená děloha a prsa, krev a tělní tekutiny. Tukový polštář obvykle tvoří pouze 2 až 5,5 kilogramu. To znamená, že se jedná o tuk, který po porodu s přehledem shodíte.

Jestliže podle vašeho lékaře je váhový přírůstek v pořádku, věřte tomu. Nějaký tuk totiž přibrat musíte. Tělo se v těhotenství chce připravit na náročný porod a proto si tuk ukládá. Vy s tím nic neuděláte.


Diety až po porodu

Můžete držet striktní jídelníček a stejně přiberete. Žádnou drastickou dietu v těhotenství rozhodně neriskujte. Nejenže si ní zpomalíte svůj metabolismus, ale také ohrozíte své miminko, jelikož musíte mít stále dostatečný příjem energie, vitamínů a minerálů.

Diety si raději nechce až na období po porodu. Možná ale ani nebudou potřeba. Jako novopečená maminka se totiž nezastavíte a budete mít určitě velký energetický výdej. Dále vaše tělo při zdravém životním stylu žádný přebytečný tuk nebude chtít držet, proto vám hubnutí možná půjde i snáze, než teď předpokládáte.


Dopřejte si, na co máte chuť

V těhotenství byste si tedy měla dopřát vše, co vám chutná. I zdravá a vyvážená strava může být totiž dobrá. K snídani si dejte plnou misku ovesných vloček, ořechy a čerstvé ovoce. Alternativou mohou být třeba i vajíčka, sýr nebo šunka s celozrnným pečivem. Svačiny řešte mléčnými výrobky, ořechy a ovocem. K obědu i k večeři si zase dopřejte dostatek bílkovin v podobě masa, sýrů nebo vajíček a ty nezapomeňte doplnit vhodnou přílohou. Čas od času si můžete dát i oblíbený dortík nebo třeba smažený řízek. Jestliže se tato jídla nebudou na vašem jídelníčku vyskytovat denně, určitě z nich nepřiberete ani deko navíc.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka