facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Jaké ovoce a zeleninu v těhotenství


Ilustrační fotografie


Každý z nás by měl denně sníst alespoň 500 g zeleniny a 200 g ovoce. Doporučované jsou tři porce zeleniny a dvě porce ovoce. Zatímco ovoce, které obsahuje více cukru než zelenina, se doporučuje zařadit především ráno a dopoledne, zeleninu můžete konzumovat po celý den.

Čerstvé ovoce a zelenina

Vždy se zaměřte na konzumaci sezónních plodů. Exotické ovoce, které se k nám dováží ze zahraničí, konzumujte s mírou. Vše, co zakoupíte v obchodě, si doma pečlivě umyjte teplou vodou a v ideálním případě odstraňte slupku. Na jaře dejte přednost jahodám, v létě třešním a broskvím, na podzim se zaměřte na švestky nebo jablka. Ideální je samozřejmě syrové ovoce, které obsahuje nejvíce prospěšných látek. Ke snídani můžete rovněž zvolit malou sklenku ovocného džusu (bez doslazení) nebo kompot či sušené ovoce, které ale nebude proslazené.

Zeleninu můžete jíst také syrovou nebo uvařenou v páře. Oblíbený je květák, brokolice, cuketa, mrkev, hrášek a samozřejmě i papriky a rajčata, která však doporučujeme kupovat výhradně v sezóně. Zeleninou doplňte každý oběd a večeři. Vždy dbejte na pestrost a rozmanitost v jídelníčku. Jezte červenou zeleninu, ale nevyhýbejte se ani té zelené. Každá je totiž bohatá na jiné vitamíny a minerály.

Dostatek vlákniny

Jestliže do svého jídelníčku zařadíte ovoce a zeleninu, nemusíte se bát nedostatku vlákniny, jejíž doporučená denní dávka je přibližně 30 gramů. Vláknina chrání naše střeva a přispívá k jejich správné funkci. Například je prevencí proti zácpě a zároveň působí proti průjmu. Do svého jídelníčku ji můžete navíc doplnit formou indického psyllia.

Jestliže se u vás projeví alergická reakce na některý druh ovoce nebo zeleniny, určitě ho ze své stravy vynechejte. S opatrností konzumujte citrusové plody, jahody a broskve. Ráno si můžete dopřát na cukr bohatší ovoce - například banán, pomeranč nebo třeba fíky. Díky němu budete mít dostatek energie na celé dopoledne.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka