facebook
Dobré ráno, je středa 14.5.2025 a svátek slaví Bonifác

Kdy navštívit logopeda


Ilustrační fotografie


Věková hranice, kdy se dítě naučí srozumitelně mluvit je velmi individuální. Každé dítě je originál, některé se naučí třeba dříve chodit a některé zase mluvit. Schopnost řeči je specifickou dovedností člověka a má velký význam v mezilidských vztazích a ve společnosti.  Pokud ale máte pocit, že Vaše dítko by již mělo hovořit plynulou mluvou, ale stále mu dělá problémy výslovnost určitých písmenek, je dobré uvažovat o návštěvě logopeda.

Vývoj řeči

Vývoj řeči jako takový má několik fází. V té první, od 2–6 měsíců jsou to jen nesrozumitelné zvuky, které dítě vydává a v období do 1,5 roku se jedná o „žvatlání“, které už alespoň trochu připomíná určitá slova. Kolem dvou let je dítě schopné říkat bez problémů celá slova. Vždy ale záleží na tom, jak se rodiče dítěti věnují, jak často na něj mluví, zpívají si s ním, či ho učí různé říkanky, čímž procvičují nejen mluvu ale i slovní zásobu. Stále však platí, že vývoj je individuální.

Problém pro logopeda

V zásadě platí, že čím dříve zjistíme vadu řeči u dítěte, tím dříve bychom ji měli začít řešit. Důvod k prvním pochybám bývá, když má dítě kolem 4–5 let věku stále problémy s určitými hláskami jako r, ř, ch apod. a stav se stále nezlepšuje. Pokud dítě chodí do mateřské školy, zpravidla je pro ně vychovatelkami zajištěn program v duchu různých her, které zlepšují a procvičují komunikační schopnosti dětí. Vždy se ale vyplatí vadu řeči řešit individuálně, tedy návštěvou logopeda.

Co očekávat od logopeda

Samotná konzultace s logopedem a vyšetření však nestačí. Odborník Vám doporučí různé hry, básničky a cvičení, které je nutné s dítětem doma pravidelně provádět. Je také dobré, aby se dítě kromě školky zdržovalo ve společnosti dalších jiných lidí (tetičky, babičky, strejcové) a aby s nimi co nejvíce mluvilo. Dítě se tak skvěle připraví na budoucí školní docházku a do první třídy vkročí s větší sebedůvěrou.





Když dítě nechce jíst Když dítě nechce jíst

Někdy se stává, že dítě prostě odmítne sníst, co mu rodiče dají na talíř. Na tom většinou není nic zvláštního. Takový vrtoch občas přepadne každé dítě. V některých případech se však může jednat o problém, zvláště pokud dítě...

Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka