facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Co jíst, aby vám nechyběla vláknina?


Ilustrační fotografie


Vláknina je jednou ze základních složek naší stravy a její dostatečný příjem je velmi důležitý i v průběhu těhotenství. Jak poznáte nedostatek vlákniny? Budou vás trápit střevní potíže a nevolnosti, zhoršená kvalita pokožky či vlasů (jelikož vláknina na sebe váže škodlivé látky) nebo třeba zvýšená hladina cholesterolu, protože vláknina má schopnost zamezovat jeho vstřebávání. Dostatečné množství vlákniny tedy rozhodně nepoceňujte.


Jaká je doporučená denní dávka vlákniny?

K tomu, abyste doplnila doporučenou denní dávku vlákniny, nemusíte užívat žádné speciální potravinové doplňky. Bohatě stačí, když se nyní ve svém jídelníčku zaměříte na potraviny, které jsou na vlákninu bohaté. Každý den byste jí měla přijmout množství mezi 20 až 35 gramy, což konzumace kvalitních a vyvážených potravin pohodlně pokryje.

Pokud se někdo stravuje zdravě a dbá na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, může dokonce trpět i nadbytkem vlákniny, který se nejčastěji projevuje střevními problémy. Žádné projevy ale nadbytek mít nemusí, záleží na vaší citlivosti a každý z nás je citlivý úplně jinak.


Jaké potraviny vlákninu obsahují

Vlákninu najdete v celé škále potravin a většinu z nich můžete konzumovat i v průběhu těhotenství. Na vlákninu je bohaté především ovoce a zelenina. Ovoce byste denně měla přijmout alespoň 200 gramů a zeleniny až 500 gramů. Kromě vlákniny zde naleznete také potřebné vitamíny a minerály.

Dále všem budoucím maminkám doporučujeme vsadit na konzumaci celozrnných a vícezrnných výrobků. Vynikajícím zdrojem jsou také ovesné vločky, které jsou tvořené komplexními sacharidy a i díky obsažené vláknině zasytí na delší dobu.

Zdrojem vlákniny jsou také luštěniny, ořechy nebo semena. Vláknina se běžně dělí na nerozpustnou - ta není stravitelná, pouze projde trávícím traktem, dodá pocit sytosti a pomůže ke snadnějšímu vyprázdnění. Druhá vláknina je rozpustná a ta ovlivňuje stav střevní mikroflóry a zasluhuje se o to, že procesy ve střevech probíhají správně.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka