facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Draslík v těhotenství


Ilustrační fotografie


Draslík je dalším z minerálů, který je pro nastávající maminku velmi důležitý. V našich předchozích článcích jsme se věnovali už třeba jódu, vápníku nebo železu. Ani na dostatek draslíku rozhodně nezapomínejte. Získáte jej snadno z potravy a případně i z potravinových doplňků. Jeho nedostatek zvládnou odhalit krevní testy, takže se rozhodně nemáte čeho obávat.

Draslík pomáhá proti kolapsu

Hlavní funkcí draslíku v těle je, že pomáhá stabilizovat vnitřní prostředí. Jelikož během těhotenství toto prostředí čelí častým hormonálním výkyvům, je dostatečné množství draslíku v těle velmi důležité. Měli byste si jej hlídat nejen v těhotenství, ale také v šestinedělí. Draslík dále kontroluje množství vody. Ovlivňuje činnost svalů, enzymů, kyselin a srdce. Stejně jako ostatní minerály je tedy pro naše tělo opravdu nepostradatelný.

K tomu, aby byl ve vašem těle zachován dostatek draslíku, je potřeba i hořčík. Draslík dále pomáhá při vysokém krevním tlaku, kterým trpí čím dál více lidí. Takový tlak může být nebezpečný nejen pro vás, ale i pro miminko. Může způsobovat také bolest hlavy, závratě nebo slabost - tyto příčiny se mnohdy připisují i úplně jiným zdravotním problémům, přičemž odhalení nedostatku draslíku není vůbec nic složitého.

Co jíst při nedostatku draslíku

Mezi významné zdroje draslíku patří ovoce a zelenina. Draslík se nachází například v banánech nebo v sušených meruňkách. Dopřejte si tedy klidně i jeden banán denně a sušené meruňky si dejte tehdy, když vás přepadne mlsná. Je na něj bohatá také třeba brokolice, ze které snadno připravíte chutnou a sytou polévku. Výborná je i jen tak uvařená nebo zapečená. Nezapomínejte ani na ořechy, které jsou kromě draslíku i zdrojem kvalitních tuků.

Nebezpečný sodík

Dejte si pozor na konzumaci příliš slaných výrobků. Ty totiž obsahují sodík, jehož nadměrná konzumace může způsobovat ztráty draslíku. Stejně tak i nadbytek draslíku je nebezpečný. Děsit se ho ale zbytečně nemusíte, jelikož běžnou stravou si takový stav ve svém těle určitě nezpůsobíte.





Kyselina listová v těhotenství Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...

Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství Jaké sýry (ne)jíst v těhotenství

Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství

Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka