facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

120. - 126. den v těhotenství - 18. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 120. až 126. den po dni - 18. Týden v těhotenství.

Miminko měří už 14 cm. Živě se pohybuje, slyší tep vašeho srdce a váš hlas. Je to skvělá doba vyrazit na dovolenou. V důsledku nižšího tlaku se vám občas může točit hlava, nebo se dostaví závratě. Proto na sebe buďte opatrná, a vysoké podpatky definitivně schovejte do botníku. Noste raději pohodlné boty, které vám pomohou stát nohama pevně na zemi a navíc zabrání propadání klenby nohy (vyšší hmotnost více zatěžuje jak celé nohy, tak chodidla).

Pokud máte možnost odjet alespoň na prodloužený relaxační víkend, projděte nabídku na internetu, kde se to jen hemží wellness pobyty. Některé nabídky jsou určené speciálně pro těhotné ženy, lákají koupelemi, obklady, relaxací v hydromasážní vaně a masážemi pro těhotné. Z našeho kalendáře už jistě víte, že i jako těhotná si můžete dopřát mnoho masážních technik, které uvolní tělo i mysl. Změna prostředí prospěje vám i partnerovi a druhý trimestr se jeví ideální na cestování. Je to na dlouhou dobu jedna z posledních možností, jak si užít společné dni volna jen vy a partner. Pro jistotu jen volte takovou lokalitu, kde máte doktora na dosah.

Delší dovolenou v zahraničí bez obav využívá mnoho párů v očekávání miminka. Pokud je v místě dovolené dostupná kvalitní lékařská péče a vaše těhotenství probíhá bez komplikací, není důvod, proč zůstat doma. Připravte se na možné potíže, které mohou nastat, aby vás na cestách nezaskočily. Těhotné ženy mají často problémy s otoky, proto nejsou vhodné velmi dlouhé přelety letadlem ani náročné cesty autem, kde vám navíc hrozí přehřátí. Na cestu se oblečte tak pohodlně, jak jen to jde, aby vás nic neškrtilo, v letadle si klidně sundejte ponožky a boty a nechte se náležitě opečovávat od personálu (dostatek pití, přikrývku,…), máte na to nárok. Raději zůstaňte připoutaná, kvůli možným turbulencím. Ani v autě nezapomeňte být vždy přivázaná, spodní část pásu by měla vést pod vaším bříškem, horní část pak nad bříškem, mezi prsy a přes rameno. Dělejte časté zastávky a při každé se trochu protáhněte. Při cestování ve vlaku máte výhodu ve volnosti pohybu a téměř vždy dostupném wc. S autobusem je to horší, tam by byl potřeba vstřícný řidič a ohleduplní spolucestující, protože v ideálním případě byste si měla dát každé dvě hodiny jízdy malou přestávku na záchod a trochu chůze. Na místě pobytu se těhulky nejčastěji potýkají se zácpou či průjmem, vybavte se proto předem léky, doporučenými vaším lékařem. Ve vyspělých zemích jsou samozřejmě dostupná laxativa a léky proti průjmu, vysvětlit však doktorovi v zahraničí, co potřebujete, bývá náročnější, než požádat vašeho lékaře v Čechách o preventivní medikamenty. V lékárně vám poradí opalovací krémy s ohledem na vaše bříško. A raději volte takovou zemi, kde se předpokládá dodržování hygienických postupů při přípravě jídel. Vodu se vám vyplatí kupovat balenou, i když vás to bude stát něco navíc. Rozhodně se však s tekutinami neomezujte a raději nepijte kohoutkovou vodu z neznámého zdroje.

Pokud nemáte možnost odjet na dovolenou, dopřejte si ten nejdostupnější luxus  - pobyt v přírodě. Klidně v lese za domem. Zdraví čerpáme z přírody. Příroda a přírodní síly vytvářejí vše potřebné, co do našeho organismu přichází. Voda, potraviny, vzduch, světlo, teplo, nic z toho nemusí projít továrnou, aby to pro nás bylo připravené. Ovoce, zelenina i obilniny přímo ze země, z místa kde žijeme, má v sobě víc výživných látek, než banán dovezený z druhého konce světa. Šumění stromů a zpěv ptáků nás obklopuje všude okolo (jen v centru velkých měst musíte zapátrat). Mnozí jsme si odvykli poslouchat zvuky přírody a obecně jsme se naučili relaxovat na povel, v zařízeních tomu určených. Vyražte dnes objevovat krásu světa, kterého jste součástí. Vnímejte co všechno se v přírodě děje samo, jak je to úžasně přirozené, že stromy samy rostou, ptáci zpívají a zvířata loví a odpočívají, páří se, rodí mláďata, která potom učí žít. Znovu si uvědomíte, jak přirozené je vaše těhotenství, kdy se většina procesů také děje sama. Jen my si to často komplikujeme přehnaným přemýšlením. Když vrátíte k bližšímu spojení s přírodou, budete to moci později učit i vašeho potomka.

ZDRAVÍ

V minulém týdnu jsme psali o tom, že vaše miminko už slyší. Je to nejsilnější vjem, který v tuto chvíli má. Mnohem dříve slyší, než vidí, a tím nejznámějším zvukem je pro něj tlukot vašeho srdce. Podle rychlosti tepu srdce ženy miminko pozná, v jakém psychickém i fyzickém stavu je maminka. Když jste v klidu, máte pravidelnou pulsaci. Při citovém vzrušení se váš tep mění na nepravidelný (zrychlený, zpomalený). Společně s dalšími rytmy těla (dýchání, chůze) jsou to tedy zprávy, které od vás miminko dostává, a které ovlivňují jej samotné. Při rychlejším tepu se aktivuje činnost nervů, a vyvolává v nás potřebu se hýbat. Je to pozůstatek našich zvířecích instinktů, kdy s blížícím se nebezpečím nebo vzrušením se zrychluje tep, krev se začne více okysličovat a tělo se připravuje na rychlou reakci (útěk, boj, páření,…). Při vašem rozčílení nebo vzrušení tak miminko může reagovat vlastní zvýšenou aktivitou. Proto se také doporučuje dítě bezprostředně po porodu přiložit na hruď matky, aby slyšelo její tlukot srdce a v novém neznámém prostředí mělo možnost zachytit něco původního, známého.

 

Tento prvotní rytmus, který jsme všichni slyšeli již v prenatálním stádiu, nás naučil reagovat na rytmické podněty po narození. Velmi brzy se pak setkáváme s hudbou, která dokáže zklidnit nebo vyburcovat naše emoce, právě na základě rytmu. Každý člověk si vypěstuje vlastní preference k určitému stylu hudby, na základě vlivu okolí i vlastní vnímavosti a schopnosti prožívat hudbu. Proč o tom píšeme jako o přínosné informaci pro těhotnou ženu v 18. týdnu? Protože hudbou jste schopna významně ovlivnit vaši náladu nebo schopnost odpočívat a ovlivňujete tak i rozpoložení vašeho miminka.

 

Svižná hudba založená na pravidelném opakujícím se rytmu nás dokáže podpořit při fyzické aktivitě, může nás namotivovat k dokončení rutinních povinností (vzpomeňte na kolektivní pracovní písně, vojenskou pochodovou hudbu). Fádní úkony synchronizované s rytmem hudby se tak stávají mnohem snesitelnější. Smyslná hudba s měnícími se rytmy provokuje naše emoce, dovolí nám procítit je a vyjádřit pohybem, tancem. Je to způsob uvolnění nahromaděných tlaků v nás a srovnání své energie, svých vibrací, s tóny hudby. Klidná hudba dokáže ztišit mysl a navodit příjemnou, uvolněnou atmosféru. Před spaním vás dokáže ukolíbat ke spánku (stejně jako vaše novorozené miminko). Když potřebujete, vytáhne vás relaxační hudba z reality a starostí a navede do vašeho nitra.

Lidé, kteří v raném věku získají vyhraněné hudební preference, často tíhnou k jednomu stylu, jako by ostatní ani neexistovaly. S některými styly dlouho nemusíte přijít do styku, ale jejich objevování vás může obohatit. Hudba se nedělí jen na vážnou, moderní a spirituální. Po celém světě vznikaly různé hudební styly odpovídající určité době, kultuře, atmosféře. Zkuste si poslechnout hudbu šamanskou (s bubny), latinskoamerickou, čínskou, indickou, mantru,... Můžete zjistit, že některé rytmy vám dělají dobře, že ve vás budí radost a hravost, nebo vás dostanou do stavu klidu a míru. Naučte se s hudbou žít, nebrat ji jako kulisu, která od rána do večera hraje z rádia. Naopak. V přílišné míře se může změnit v hluk, který ruší a obtěžuje. Je dobré myslet na to, že stejně přínosné jako hudba umí být ticho. Zůstanete-li nějakou dobu v tichu, o to více můžete prožívat hudbu. A tu pak dokážete poslouchat ve správné chvíli, když potřebujete povzbudit, uklidnit, nebo s ní jen být.

Relativně krátkou dobu je v některých porodnicích nabízena muzikoterapie při porodu. Muzikoterapie se stala uznávanou terapeutickou metodou a při porodu může výrazně ovlivnit váš prožitek. Hudba pozitivně působí na psychiku, rytmem dokáže podpořit dechové techniky. Poskytuje rozptýlení a odvádí pozornost od bolesti. Není žádná univerzální hudba, která by pomáhala všem. Proto zkoumejte a hledejte, co se vám líbí a jak vás daná hudba ovlivňuje. K porodu si většinou můžete donést vlastní cd, vybírejte pečlivě. Pokud máte ráda třeba rockovou hudbu, při porodu můžete zjistit, že vás oblíbená píseň spíše rozčiluje. Relaxační hudba může a nemusí být ta pravá. Možná nakonec vyberete nějakou údernou pochodovou píseň.

CVIČENÍ

V minulém týdnu jsme psali o akupunktuře. Podobnou metodou je akupresura, která také využívá stimulace konkrétních bodů na těle, avšak bez použití jehel. Je to tedy jemnější terapie než akupunktura, její účinky jsou podobné. Formou akupresury je shiatsu, o kterém jsme psali v 15. týdnu. Akupresuru se může naučit každý, její výhoda tedy spočívá v tom, že si ji můžete provádět sama, aniž byste si ublížila. Přesto je vhodné navštívit alespoň jednou fyzioterapeuta nebo odborníka na akupresuru, který vám ukáže, jaké konkrétní body máte mačkat, na těle je jich totiž asi 400. Akupresura slouží především k podněcování našich vrozených sebeléčebných schopností a posilování imunity organismu. Podporuje zlepšení oběhových činností i funkcí vnitřních orgánů. Účinně pomáhá od bolestí hlavy, migrény, zad, kloubních onemocnění, při potížích s alergiemi a nachlazením. Z nauky o tlakových bodech vychází také reflexologie, která se soustřeďuje na masáže chodidel (dočtete se v dalším týdnu).

Tlak při masáži vyvíjíte bříškem prstu (palcem, ukazováčkem nebo prostředníčkem) po dobu cca 1 min, s rytmickým zvyšováním a snižováním tlaku. Stlačení by mělo trvat 5 vteřin, povolení 3 vteřiny. Stejně působí masáž krouživým pohybem prstu.  Jednorázová masáž by vám měla rychle ulevit od bolesti. Pro odstranění bolestí dlouhodobě by se měla provádět víckrát. Jen dejte pozor na přílišnou stimulaci, ta by mohla vyvolat dokonce opačný efekt! Na ukázku uvádíme pár tipů, které by vám měly pomoci od nejčastějších obtíží těhotných:

Na bolest hlavy, zubů, při celkové únavě, na závratě:

Najděte si bod na pravé ruce mezi palcem a ukazováčkem. Když tyto dva prsty dáte k sobě, objeví se rýha na kožní řase, a v místě, kde rýha končí, se nachází bod. Poznáte jej tak, že je citlivější na stisk, než místa okolo. Ukazováčkem levé ruky podepřete bod zespoda (od dlaně) a palcem stlačujte a povolujte (nebo krouživě masírujte) tento bod, po dobu cca 5 min.

Bolest hlavy spojená s bolestí zad nebo krční páteře by měla ustoupit, pokud si budete masírovat bod na vnitřním konci obočí (u nosu). Tento bod působí i na závratě a unavené oči.

Na nespavost:

Masírujte bod ležící uprostřed čela, můžete vyzkoušet i jemnou masáž spánků. Opět cca 5 min. Na problémy se spánkem existuje ještě kombinace bodů na zádech a šíji, jejich stimulace je však poměrně složitá, proto raději vyhledejte pomoc odborníka. Nespavostí se více budeme zabývat v 19. týdnu.

Pokud by se vám do mačkání konkrétních bodů na těle nechtělo, příjemný ulevující efekt pro vás bude mít i jemné promazávání a masírování chodidel a celých nohou (postup najdete v 19. týdnu). Lehká masáž nohou před spaním vám pomůže od tlaku v nohách, studených nohou, otoků, a krásně vás na spánek uvolní.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Některé ženy začnou vnímat pohyby svého miminka právě během 18. týdne, ale prvorodičky mohou miminko cítit až od 20. týdne.  Je to způsobeno tím, že dítě má kolem sebe hodně místa, a i když se hodně pohybuje, nemusí být jeho pohyby příliš patrné. Ženy se mohou v druhém trimestru potýkat s nízkým tlakem. V důsledku toho se mohou objevit mdloby a závratě. V takovém případě se doporučuje dostatečný pitný režim, vyloučení dlouhodobého stání a pomalé vstávání.

Délka miminka činí asi 14 cm a váha je kolem 190 gramů. Pohlaví miminka je v této době již rozeznatelné za předpokladu, že je při ultrazvuku v náležité poloze. Holčičky mají vejcovody i dělohu na určeném místě, stejně jako chlapci své pohlavní orgány.

Dále pokračuje vývoj nervové soustavy, kdy se jednotlivá nervová vlákna postupně obalují tukem. Tato procedura následuje až do jednoho roku věku dítěte. Vyvíjí se také mozek a postupně se začíná vytvářet mozková kůra. Rostou plíce a vytvářejí se jednoduché vzduchové váčky. Miminko je stále velice aktivní, otáčí se, mění polohy a pohybuje končetinami.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka