Herpangína
Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální cestou, či kapénkami z dýchacích cest. Inkubační doba se pohybuje mezi jedním až deseti dny. Onemocnění se typicky vyskytuje v letních měsících a nemocnými jsou hlavně starší děti a mladiství.
Jak toto onemocnění vypadá? Po skončení inkubační doby vzniká náhle horečka dosahující teploty až 40°C doprovázená celou řadou nespecifických příznaků, ze kterých zvýrazníme především únavu, nechutenství a bolesti hlavy. Tyto nespecifické příznaky nám samy o sobě jen stěží vyzradí pravou příčinu onemocnění, proto je zapotřebí se důkladně věnovat odhalováním specifických příznaků, které jsou úzce spjaty s daným onemocněním, a na základě nich je lékař naveden, aby provedl patřičná mikrobiální vyšetření pro odhalení daného původce.
Typičtější, specifické příznaky, pro onemocnění herpangínou jsou hlavně bolesti v krku a s tím spojené potíže s polykáním. Pokud se postiženému podíváme do dutiny ústní, můžeme si všimnout drobných váčků šedobílé barvy, kolem kterých je lem, lokalizovaných zejména na měkkém patře, uvule (čípek na měkkém patře ve střední čáře) a na patrových mandlích. Podíváme-li se dál, můžeme si povšimnout rozsáhlého erytému (sytě červeného zabarvení sliznice) na zadní stěně hltanu.
Toto onemocnění si můžeme zaměnit např. s moučnivkou (soor; onemocnění způsobené houbou Candida albicans), které se projevuje obdobnými vřídky v dutině ústní.
Přestože se v případě herpangíny jedná o nepříjemnou infekci, většinou se vřídky bez komplikací do 4 až 6 dnů zahojí. Z toho vyplývá, že v léčbě si vystačíme s potlačením symptomů, k čemuž nám dopomohou pravidelné výplachy úst a případně nějaká analgetika.
|
Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...
Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.
Achondroplazie je popisována jako tzv. disproporcionální trpaslictví s krátkými končetinami. Tato choroba patří mezi nejčastější kostní dysplázie (porucha vývoje a růstu kosti).
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.