Každý z nás má nějaký krevní tlak - normální, vysoký nebo nízký. Nízký tlak se obvykle nijak neřeší, zatímco na ten vysoký se užívají speciální léky. Ideální tlak v těhotenství by měl být do 135/85, optimálně pak 120/80. Měření tlaku je předmětem pravidelných prohlídek, které absolvujete u svého lékaře, pokud tedy nebude něco v pořádku, nebojte se, váš stav začne lékař jistě řešit. Pokud si příliš vysoký tlak naměříte vy sama (doporučujeme měření pro jistotu několikrát zopakovat), určitě lékaře kontaktujte.
Nízký ani vysoký tlak není žádná výhra
Nízký i vysoký krevní tlak může nepříjemně zkomplikovat vaše těhotenství. Pokud bychom však měli říci, jaký z nich je nebezpečnější, půjde o tlak vysoký. Pokud máte běžně normální nebo nízký tlak a v těhotenství náhle zaznamenáte jeho zvýšení, může být na vině placenta. Ta totiž vylučuje do krve látky, které mohou způsobovat zúžení cév. To vede ke zvýšení tlaku a zadržování vody v těle. Vysoký tlak se může projevit například bolestí hlavy, zvracením, poruchami vidění nebo se nemusí projevit vůbec.
Nízký tlak pro plod nepředstavuje žádné přímé riziko. Bohužel však může způsobovat pocity na omdlení a mdloby, při kterých hrozí, že spadnete a poraníte se. Proto se určitě vyplatí znát svůj krevní tlak a přizpůsobit mu své chování a zvyklosti.
Nepříjemná preeklampsie
Zvýšení krevního tlaku se může týkat i stavu zvaného jako preeklampsie, který postihuje až 8 % rodiček. Projevuje se tlakem vyšším než 140/90, zvýšeným množstvím bílkovin v moči, nárůstem váhy nebo zvracením. V průběhu těhotenství se tyto stavy mohou zhoršovat, odezní však při porodu.
Jak předcházet zvýšení krevního tlaku
Je několik způsobů, jak zvýšení krevního tlaku řešit. V první řadě bychom vám doporučovali zaměřit se na svůj jídelníček. Jak hodně solíte? Jíte často těžká a hůře stravitelná jídla? Problém se může skrývat i v těchto maličkostech. Ke snížení krevního tlaku přispívá omezení soli, vynechání těžkých jídel a pravidelná konzumace ovoce a zeleniny. Vysoký krevní tlak rovněž provází rodičky, které trpí nadváhou. Dbejte na dostatečný pitný režim, odpočívejte a zbytečně se nenamáhejte - dopřejte si však ozdravné procházky do přírody. Čerstvý vzduch vám jistě udělá dobře.
|
Plodová voda společně s tzv. plodovými blanami vytváří vak, uvnitř kterého je uložen vyvíjející se plod. Plodová voda je vytvářena tzv. amnion (což je jeden z plodových obalů), ale také je jejím zdrojem kůže a plicní váčky plodu.
Cytologie je vyšetření, které se ženám provádí standardně alespoň jednou ročně. Jedná se o prevenci, která dokáže včas odhalit změny hrdla dělohy, pochvy nebo zevních rodidel. Díky němu můžete předejít například rakovině, u které...
Krevní skupina spolu s Rh faktorem je ve spojitosti s těhotenstvím hojně diskutovaným tématem. O tom, jaký krevní typ jste, vypovídají vlastnosti červených krvinek. Rozlišují se krevní skupiny A, B, AB a 0. Rhesus (Rh) faktor...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.