facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Předčasný porod


Ilustrační fotografie


Předčasný porod představuje strašáka pro mnoho žen. Jak mu předejít a co jej může způsobit? Předčasný porod může mít na svědomí zánět plodových obalů, nedostatečné fungování placenty, oslabený děložní hrček nebo předčasné kontrakce. O předčasném porodu mluvíme tehdy, když porod proběhne dříve než v 38. týdnu těhotenství.

Rizika předčasného porodu

Předčasný porod může způsobit smrt novorozence - ve vyspělých státech je obecně považován za její nejčastější příčinu. U předčasně porozeného miminka se mohou projevit různé vady a zdravotní postižení. Čím je rodička starší, tím zde existuje vyšší riziko předčasného porodu. V mnoha případech jej včas odhalí lékař a bude k těhotenství přistupovat jako k rizikovému.

Hmotnost novorozence při předčasném porodu

Předčasně porozené dítě by mělo mít porodní hmotnost alespoň 500 gramů. Za předčasně porozené lze označit, pokud jeho váha nedosahuje 2 500 gramů. Měla by se u něj při porodu projevit alespoň jedna z životně důležitých funkcí, kterými jsou dýchání, aktivita srdce, pulzace pupečníku a pohyb svalstva. Jestliže je dítě lehčí než 500 gramů, je pro jeho život obvykle rozhodujících prvních 24 hodin. K předčasnému porodu může dojít již v 28. týdnu těhotenství.

Příčiny předčasného porodu

U porodu rozlišujeme příčiny na straně matky a plodu. V případě matky můžeme mluvit o různých infekčních onemocněních (předčasný porod může vyvolat i chřipka) nebo orgánových nemocech (onemocnění srdce, ledvin, dělohy). Předčasný porod mohou vyvolat prodělané záněty pochvy, které se rozšiřují do dalších pohlavních orgánů, dále špatná funkce placenty, která tak novorozenci neposkytuje dostatečnou výživu. Pokud se žena v těhotenství neúměrně přetěžuje, může si vyvolat předčasné kontrakce, a to ať už se jedná o fyzické i psychické přetížení.

Prevencí v případě předčasného porodu je Trendelenburgova poloha, kdy rodička zvedne své nohy do vyvýšené polohy. Odlehčí děložní krček od tlaku plodu. Samozřejmostí je dodržování klidového režimu po celé těhotenství.





Porodní plán Porodní plán

Nastávající maminky, už jste slyšely o porodním plánu? Jedná se o jakýsi seznam požadavků a přání těhotné ženy chystající se k porodu, podle kterých by se nastávající maminka chtěla během samotného porodu řídit.

Předporodní příprava Předporodní příprava

V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu...

Znáte už svůj termín porodu? Znáte už svůj termín porodu?

Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka