facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Ovlivní hormonální antikoncepce vaše početí?


Ilustrační fotografie


Mnoho žen, které plánují otěhotnět a dosud užívaly hormonální antikoncepci, si jistě klade otázku, zda toto užívání může nějak plánované početí ovlivnit. Obecně koluje mnoho fám typu, že je potřeba po užívání antikoncepce nějaký čas počkat, že to hned nejde nebo naopak že žena otěhotní okamžitě. Co je na nich pravdy? A jak tedy opravdu po vysazení antikoncepce pokračovat?

S otěhotněním nemusíte otálet

Dosud z žádné studie nevyplynulo, že by mělo užívání hormonální antikoncepce negativní vliv na otěhotnění. Současné moderní antikoncepční přípravky již tělo tak nezatěžují jako antikoncepce, která se užívala dříve. S otěhotněním tedy nemusíte zbytečně otálet. Možná ze svého okolí znáte i nějakou ženu, která otěhotněla přes užívání antikoncepce a její miminko bylo v pořádku. Není to žádná náhoda, antikoncepce zkrátka na zdravotní stav dítěte ani na rychlost otěhotnění vliv nemá.

Pokud bychom ji ale nějaký vliv chtěli připsat, měli bychom hovořit spíše o tom pozitivním. Z některých studií totiž vyplynulo, že po vysazení je dokonce o něco vyšší pravděpodobnost na početí. Jedná se o tzv. "rebound fenomen". Mluvíme zde ale o klasických pilulkách, které se běžně předepisují. Podobně působí i nitroděložní tělíska, pro která se často rozhodují ženy, co už už děti mají.

Horší situace nastává v případě injekční neboli depotní antikoncepce. Zde návrat k plodnosti trvá až 10 měsíců nebo několik let. Tato metoda se však běžně nepoužívá, a když, tak pouze u žen, které jsou rozhodnuté, že další děti už neplánují.

Podpořte své otěhotnění i jinou cestou

Přípravy na otěhotnění jsou často stresující záležitostí. Právě stresové a další faktory mohou početí ovlivnit spíše než vysazení hormonální antikoncepce. Buďte tedy v klidu a pohodě, dobu před mateřstvím si užívejte. Dá se očekávat, že miminko nepřijde hned, a tak se nestresujte z každého nevydařeného pokusu. Některé páry se o něj snaží i několik měsíců a je to naprosto v pořádku.





Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka