facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 10.4.2025 a svátek slaví Darja

Šestinedělí po porodu


Ilustrační fotografie


Šestinedělí je období, které nastává okamžitě po porodu. Latinsky se tato doba nazývá puerperium a zahrnuje celkem 6 týdnů - cca 42 dnů. Ačkoliv jeho průběh a tedy i ukončení je velmi individuální záležitostí u každé ženy, můžeme jej rozdělit na rané (prvních sedm dní) a pozdní (od osmého dne). V této době dochází k mnoha změnám v těle. Děloha se vrací do své původní velikosti, normalizuje se funkce močového měchýře a může se dostavit i menstruace. Šestinedělí je ve znamení náročné péče o novorozence a na ženě se tak podepisuje z fyzického i psychického hlediska.

 

Jaké změny se odehrávají po porodu v ženském těle

Porod je pro tělo velmi náročný akt a je tedy dobré mu dopřát dostatek času na dokonalé zhojení. Drobná poranění vzniklá porodem se časem zhojí sama, větší poranění ošetří lékař. Mohou se projevovat krvácením a rozvinutí infekce v nich by vás mohlo ohrozit i na životě. Věnujte proto svému tělu zaslouženou péči, dostatečně pasivně i aktivně odpočívejte. Děloha je za dobu šesti týdnů schopna se vrátit na svou původní velikost před otěhotněním, ačkoliv stopy těhotenství na ní budou patrné již vždy. Děložní hrdlo se vrací do své původní podoby cca za tři měsíce. Pochva se zhojí do měsíce, břišní stěna se stáhne do dvou měsíců.

 

Kojení v šestinedělí

V šestinedělí rovněž startuje proces kojení, který může probíhat až další dva až tři roky. Mateřské mléko je tou nejvhodnější stravou pro každého malého novorozence. Samotný akt kojení posiluje vztah mezi matkou a miminkem a mléko chrání před nepříznivými vlivy a zákeřnými nemocemi. Kojení vám také pomůže odbourat přebytečné kilogramy, které jste během těhotenství nastřádala.

 

Menstruace po porodu

Menstruace je spojena nejen s dobou šestinedělí, ale také s kojením. Kojení totiž udržuje hladinu hormonů na vyšší úrovni a brání tak nastoupení krvácení. Což je možné používat jako antikoncepční metodu (bohužel však ne příliš spolehlivou). Menstruace nastoupí tedy jen v případě, že žena přestane kojit.

Jakmile si odpočnete, dostatečně se zregenerujete a naberete novou sílu, nezapomeňte navštívit svého gynekologa, který provede preventivní prohlídku. Měl by zkontrolovat zhojení poranění způsobených porodem, stav poševních stěn a hráze, děložní hrdlo a vnitřní rodidla.





Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže

Střevní potíže v šestinedělí nejsou ničím neobvyklým. Ženské tělo prochází mnoha změnami a může se tak objevit zácpa, průjem či nadýmání. Na vině jsou především vlivy hormonů a chce to čas, než tyto problémy samy od sebe odezní.

Alkohol a cigarety v šestinedělí Alkohol a cigarety v šestinedělí

Alkohol a cigarety by pro každou ženu v období těhotenství a mateřství měly být naprosté tabu. Jedná se o neřesti, kterou mohou vážně ovlivnit zdravotní stav miminka a během doby, co je ve vašem bříšku mu způsobit vývojové...

Povislá kůže po porodu Povislá kůže po porodu

Ač je příchod dítěte na svět velká a krásná událost, novopečeným maminkám po porodu občas přibudou i nějaké ty „vady na kráse“. Kromě kil navíc se často potýkáme s nevzhledným povoleným bříškem, a ať cvičíme jak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka