facebook
Dobré odpoledne, je sobota 12.4.2025 a svátek slaví Julius

Zima klepe na dveře - dejte si pozor na nachlazení


Ilustrační fotografie


Pomalu se nám přiblížily chladnější měsíce v roce, které jsou plné nástrah. Zima i mráz vystavují maminky nebezpečí v podobě chladného počasí a kluzkých chodníků, na kterých se dá lehce upadnout a přivodit si nepříjemné zranění. V dnešním článku se zaměříme na nachlazení, které dokáže každou budoucí maminku opravdu nepříjemně potrápit. Zbytečně se ho strachovat rozhodně nemusíte. Měla byste si na něj ale dát dobrý pozor a podchytit ho již při prvních příznacích.

Silná imunita je základ

Nejdůležitější zbraní v boji proti nachlazení je přirozeně silná obranyschopnost organismu. Tu si však nevybudujete za jeden týden a rozhodně ne v těhotenství. Obecně je potřeba dbát na přísun vitamínů a minerálů a vsadit na vyvážený jídelníček. Ten by měl obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, kvalitních obilovin, bílkoviny rostlinného i živočišného původu a samozřejmě i tuky - z nich hlavně rostlinné oleje. Takový jídelníček vám zajistí vyvážený příjem sacharidů, tuků, bílkovin a vlákniny.

Nepřecházejte nemoci

Pokud na sobě zpozorujete první příznaky nachlazení, rozhodně nemoc nepřecházejte. Zajděte raději k lékaři, nechte si předepsat vhodné léky, které jsou pro vás jako pro těhotnou vhodné, a buďte doma v klidu. I z obyčejného nachlazení se totiž může rozvinout nepříjemná chřipka či angína a vy byste nakonec v nemoci strávila mnohem více času, než je nutné. Klid na lůžku a odpočinek je tedy rozhodně důležitý pro úspěšnou léčbu. Navíc pokud budete chodit s nemocí do práce, ohrožujete nejen své zdraví, ale také všechny ve vašem okolí.

Pomáhá inhalace a kloktání

Na rýmu vám pomůže například mořská voda, která se dá zakoupit také ve formě spreje. Jelikož v těhotenství mnoho přípravků užívat nesmíte, nebo je jejich vhodnost nutné konzultovat se svým lékařem, určitě vám doporučujeme dát i na babské rady. Inhalace spolehlivě uvolní vaše dutiny.

Na bolesti v krku zabírá kloktání slanou vodou, která se dá nahradit také Vincentkou. Výborný je i horký čaj slazený medem nebo bylinný sirup proti kašli. Během léčby navíc zvyšte příjem vitamínu C, a to až na množství 500 mg denně. To byste však neměli překročit.

O své miminko se v průběhu nachlazení bát nemusíte. Chřipka mu totiž nic nezpůsobí, pokud ji nebudete přecházet. Dejte si pozor na nachlazení především v prvním trimestru, kdy se plodu vyvíjejí orgány. Hned při prvních příznacích chřipky tak zůstaňte v klidu doma.





Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Naučte se relaxovat v těhotenství Naučte se relaxovat v těhotenství

Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka