facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 17.4.2025 a svátek slaví Rudolf

Poruchy růstu u dětí


Ilustrační fotografie


Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li v úvahu poporodní váhu cca 3,5 kg, pak se zhruba ve 4. až 5. měsíci života hmotnost zdvojnásobí. V 1. roce života dojde ke ztrojnásobení, ve dvou letech pak ke čtyřnásobení hmotnosti oproti poporodní váze. V 5 letech věku již dítě váží zhruba 20 kg.


V růstu jako takovém hraje významnou roli i tzv. proporciální růst, kde se zkoumá poměr hlava/trup, který je u novorozence 1/4, zatímco u dospělého tento poměr činí 1/8 . Dále se pozoruje podíl svalové hmoty k celkové hmotnosti, který u 3 měsíčního dítěte znamená 22% tělesné hmotnosti a u dospělého muže bývá 40% tělesné hmotnosti.
Poruchy růstu u dětí rozdělujeme na dvě základní kategorie. První je růstová retardace (zpomalení) a druhou kategorií je nadměrný vzrůst.


Nejprve si přiblížíme kategorii růstové retardace. Rozlišujeme celkem 4 skupiny příčin. U první skupiny máme děti menšího vzrůstu, ale zdravé (ty představují většinu všech růstových retardací). Tyto děti dosahují menšího vzrůstu buď vlivem dědičnosti, nebo kvůli tzv. konstitučnímu opoždění růstu a puberty (zpomalený růst se vykompenzuje pozdějším nástupem puberty, což v praxi znamená, že dítě bude delší dobu pod vlivem tzv. prepubertálního růstu). Druhou skupinou jsou děti s endokrinní poruchou, kdy je zapotřebí takovou poruchu včas diagnostikovat a léčit (při včasném zásahu je vysoká pravděpodobnost, že jedinec doroste do normální výšky v dospělosti). Do třetí skupiny spadají děti postižené nějakým chronickým systémovým onemocněním (takových nemocí může být celá řada a také záleží na včasné diagnostice a následné léčbě základního onemocnění). Poslední, čtvrtou skupinou jsou děti s primární poruchou růstu skeletu, což může být následek tzv. achondroplazie (porucha kostní osifikace spojená s disproporciálním růstem) nebo Turnerova syndromu.


Další poruchou růstu u dětí je nadměrný vzrůst. Mezi jeho příčiny patří dědičně vyšší vzrůst, konstituční urychlení vzrůstu a puberty, endokrinní poruchy (např. hypertyreóza – nadměrná funkce štítné žlázy, akromegalogigantismus) a další příčinou může být Marfanův syndrom (dlouhé štíhlé končetiny, arachnodaktylie = dlouhé a tenké „pavoučí“ prsty, vady srdce a aorty atd.) nebo Klinefelterův syndrom (při kterém jedinci získávají tzv. eunuchoidní vzhled). Léčba závisí na příčině nadměrného vzrůstu, u některých příčin se uplatňuje hormonální léčba estrogeny nebo testosteronem.





Jak na dětskou virózu Jak na dětskou virózu

Během zimy se nám, ale hlavně dětem viróza alespoň jednou nevyhne. S chladným počasím dostává imunita pěkně zabrat a na nás je, abychom viróze předešly co nejvíce. Jaké jsou nejčastější a nejjednodušší typy pro zvýšení...

Děti a nachlazení Děti a nachlazení

Jako každou zimu se jistě i letos nevyhneme různým nachlazením, a děti už vůbec. Jedná se o velmi nepříjemnou záležitost už pro dospělého, natož pro malé dítě. Kašel dohromady s rýmou a bolestí v krku dokáže hodně potrápit.

Dítě a pobyt v nemocnici Dítě a pobyt v nemocnici

Pobyt v nemocnici je pro každého stresovou záležitostí. Pokud jsme již dospělí a je to opravdu nutné, pár nocí na nemocničním lůžku přežijeme. Co to však znamená pro malé dítě, které je na své matce ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka