facebook
Dobré ráno, je neděle 13.4.2025 a svátek slaví Aleš

Vitamín E - proč je pro nás důležitý?


Ilustrační fotografie


Vitamín E představuje skupinu důležitých látek, které se jinak označují také jako tokoferoly. Jedná se o vitamíny rozpustné v tucích. Pokud tedy budete chtít zvýšit příjem tohoto vitamínu, nezapomeňte ho kombinovat také s mastnými kyselinami. Vitamín E se řadí mezi antioxidanty a zabraňuje tak vzniku volných radikálů, které se pojí s metabolickými procesy v našem těle.


Dbát na vyvážený přísun tokoferolů by měla každá budoucí maminka, která si chce během těhotenství udržet pevné zdraví. Lékaři tento vitamín často doporučují užívat spolu s kyselinou listovou již před otěhotněním. Těhotné ženy by pak měly jeho příjem navýšit z 8 na 10 mg. Při kojení ho můžete užívat dokonce v množství 12 mg.


Účinky vitamínu E


Vitamín E působí proti civilizačním chorobám. Doporučuje se jako prevence před vznikem nádorových onemocnění (především u rakoviny prsou nebo tlustého střeva) nebo aterosklerózy. Zvyšuje detoxikační schopnosti jater, využívá se také při neplodnosti nebo při opakovaných potratech. Doporučuje se jeho užívání ženám, které se potýkají s poruchami svého menstruačního cyklu. Dostatek vitamínu E představuje spíše prevenci, kterou byste však neměla zanedbat.


V čem je vitamín E obsažen


Jestliže chcete navýšit příjem vitamínu E, nemusíte sahat hned po potravinovém doplňku. Zkuste tento vitamín do těla doplnit přirozenou cestou. Značné množství vitamínu E se nachází v pšeničných klíčcích a v rostlinných olejích. Obsahují ho ořechy, ovesné vločky, celozrnné pečivo, mák, sója nebo sezamová či slunečnicová semínka. Je obsažen třeba i v játrech, jejichž konzumace se však v těhotenství příliš nedoporučuje, a také ve vajíčkách.


Jak se projevuje nedostatek vitamínu E


Nedostatek tohoto vitamínu se pojí například s poruchami zraku, se suchou pokožkou, s celkovou únavou, se záněty v zažívání, s neplodností nebo se špatným hojením ran. Obecně můžeme říci, že nedostatek vitamínu E jen těžko odhalíte. Spolehlivé informace vám však podají výsledky krevních testů. Na druhou stranu se vitamínu E můžete i předávkovat. Ve vašem organismu velké množství bude působit toxicky, což se na vás projeví vyrážkou, únavou či nechutenstvím.





Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Naučte se relaxovat v těhotenství Naučte se relaxovat v těhotenství

Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka