V tuto dobu prožíváte svůj 92. až 98. den po dni - 14. Týden v těhotenství.
Ve druhém trimestru si těhotenství zkuste opravdu užít. Někdy můžete zaznamenat potíže, jako jsou únava, občasná nevolnost, žaludeční obtíže, bolesti hlavy, citlivé dásně, větší chuť k jídlu, otoky a jiné. Všechny tyto příznaky jsou běžné (o všech zmíněných jsme podrobně psali v prvním trimestru). Mohou na čas úplně vymizet a pak se zase vrátit, ale většinou jejich intenzita v tomto období klesá. V našem kalendáři se tedy budeme věnovat i takovým tématům, které vám pomohou prožívat těhotenství radostně a uvolněně, tak aby vám zůstal pocit, že jste si jej užila sama pro sebe. A začneme u spaní a snění.
Víte, že během spánku se nám zhruba po 90-100 minutách střídá fáze rychlého a pomalého spánku? Fáze rychlého spánku jsou přitom významně kratší než fáze pomalého spánku. Nejhlubší stadium pomalého spánku probíhá v první třetině noci. V pomalém spánku se nám zpomaluje tep, snižuje systolický krevní tlak, zpomaluje a prohlubuje se dýchání a klesá naše tělesná teplota. V rychlém spánku se naopak zrychluje tep, stoupá krevní tlak a dýchání se zrychluje a je nepravidelné. Rychlý spánek je provázen rychlými očními pohyby (REM – rapid eye movement) a bývá proto nazýván REM fáze. Nejvíce REM spánku je nad ránem, před probuzením. Na spánku závisí uvolňování některých hormonů v našem těle, např. růstového hormonu (na začátku noci) a prolaktinu (nad ránem). Dospělý člověk potřebuje spát průměrně 6-8 hodin denně, děti zhruba 2x tolik. U miminka ve vašem bříšku převažuje REM spánek. Po porodu se poměr upraví na 50 % REM fáze a 50% pomalého spánku. Dospělý člověk tráví v REM fázi asi 25-30 % spánku. Zajímavé je, že 90timinutový cyklus je pro člověka charakteristický i v bdělém stavu, například u rytmu pozornosti a únavy. Přestože medicína dosud nemá jednoznačné vysvětlení, proč spíme, je spánek považován za proces obnovy. Tato teorie rozděluje fyzickou a psychickou únavu. Po zvýšené fyzické námaze jsou přístroje schopny zaznamenat více hlubokého pomalého spánku, při psychické únavě dochází ke kompenzaci v REM fázi. O nespavosti se dočtete v 19. týdnu.
Sny k nám přichází v obou spánkových fázích. Barvité sny plné fantazie a emocí vznikají v REM spánku, sny, které spíše jen odráží nás bdělý stav, se objevují ve fázi pomalého spánku. Za noc se nám zdá několik snů, jen si je často nepamatujeme. Psychologicky vysvětlit sny se snažily dvě teorie. Freudova koncepce předpokládá, že ve snu se projevují naše potlačené potřeby a představy, a během snu často dochází k jejich naplnění (kompenzaci). Podle této koncepce mohou být naše přání převedena i do nepřímých symbolů, a klíčem k pochopení snu je rozluštění těchto symbolů. Jungova koncepce je zaměřena na budoucnost. Podle ní je naše nevědomí schopno předvídat, co se v budoucnu stane. Fyziologicky se sny vysvětlit nedají. Existují případy lidí, kteří byli ve snu upozorněni na přicházející nemoc. Fyziologie nabízí možnost, že v bdělém stavu je mozek zaměstnán příliš mnoha podněty, než aby byl schopen zaznamenat první slabé náznaky těla o blížící se nemoci. Ve spánku však podněty zvenčí chybí a nastává prostor pro vnitřní podněty, které mohou být promítnuty do snu.
Těhotným ženám se často zdají velmi barvité a emotivní sny. Mohou být projevem výše popsaných představ a přání, a často i strachů, které si v bdělém stavu nechceme připouštět. Pokud se vzbudíte a pamatujete si alespoň část vašeho snu, zkuste si jej hned zapsat na kus papíru. Při snění během noci je obvyklé, že ráno si na sen nemůžeme vzpomenout. Zapsané sny můžeme po několikerém přečtení začít vnímat v různých kontextech a třeba pochopíme, jaké zážitky a představy se naše mysl snažila zpracovat. To pak můžeme využít k uvědomění si problému a vědomé práci s ním. Pokud se vám zdál příjemný sen, tím, že si jej při čtení připomenete, se dokonce můžete znovu přenést do příjemných pocitů, které jste během snu měla.
ZDRAVÍ
Týden po týdnu se vám budou zvětšovat prsy, což je pro mnoho žen příjemnou součástí těhotenství. Rychleji poroste i vaše bříško. Je to také čas připravit se na možnost výskytu strií. Tyto načervenalé proužky vaziva se objevují často na prsou, na břiše a na bocích, jako důsledek rychlého váhového přírůstku. Kůže se nedokáže dostatečně rychle přírůstku přizpůsobit. Velkou roli u strií hraje dědičnost a životní styl. Problémy většinou nemívají ženy, které mají od přírody pružnou pokožku, nebo dlouhodobě zdravě jedí a pravidelně cvičí, čímž zvyšují elasticitu kůže. Můžete si pořídit kosmetiku na prevenci či zmírnění strií, v lékárně i drogerii najdete velký výběr. Můžete dát na doporučení kamarádky, projít si diskuze těhulek na internetu, nebo sáhnout po krému, který vás vysloveně vnitřně oslovil. Některé ženy používají panenský kokosový olej. Mějte však na paměti, že krémy nedokážou zázraky a většině žen nějaký ten zářez zůstane.
Strie nejsou konec světa! Brzy po porodu vyblednou a nejsou téměř viditelné. Pokud by vám skutečně vadily, dají se odstranit pomocí laseru. V poslední době se v souvislosti se striemi mluví o revolučních silikonových gelech, které jsou schopné strie dokonce úplně zahojit. Pokuste se striemi netrápit. Pokud si nějaký přípravek koupíte, mažte si prsa, bříško i boky třeba jednou denně a udělejte si z toho spíše příjemný rituál, kdy se věnujete svému tělu. Uvědomujte si, jak je příjemný váš dotek, jak hlazením bříška vstupujete do kontaktu s miminkem. Váš partner by se klidně mohl zapojit. A pokud máte možnost, navštivte čas od času masážní studio s nabídkou pro těhotné. Berte to jako čas jen pro vás, kdy se vyškolený/á masér/ka hodinu věnuje vašemu tělu, a vonný olej nejenže podporuje pružnost vaší kůže, ale také uvolňuje vaši mysl a pomůže vám relaxovat.
CVIČENÍ
Se svým bříškem se můžete krásně sžít i na lekcích břišního tance. Tento původně porodní tanec (nebo také tanec plodnosti) má své kořeny v Africe. I když jste se k břišnímu tanci nikdy předtím nedostala, můžete s ním začít v těhotenství (po poradě s lékařem). Houpavé pohyby budou příjemné i pro vaše miminko. Tanec je tvořen ladnými pohyby rukou, kroužením hrudníku a pánve. Přitom zpevňuje a posiluje vaše svalstvo. Rytmy orientálního tance vás navedou do správně povznesené nálady. Uvědomíte si vaši ženskost, možná ke svému tělu získáte úplně nový vztah. Prvky tance využijete také k přípravě na porod, protože usnadňuje a urychluje porodní proces. Pokud se rozhodnete břišní tanec vyzkoušet, zkuste najít kurzy přímo pro těhotné ženy. Některá studia nabízejí lekce břišních tanců v rámci předporodní přípravy. Pokud ve vašem bydlišti najdete nabídku kurzů břišního tance, ale ne vysloveně pro těhotné, záleží na domluvě s lektorkou, aby vám při zařazení do kurzu vše potřebné vysvětlila a brala ohled na váš stav. Vždy ji informujte o svém těhotenství a před zapsáním do kurzu svůj záměr proberte se svým lékařem.
CO SE DĚJE UVNITŘ:
Miminko měří ve 14. týdnu asi 8,5 centimetru a váží kolem 45 gramů. V porovnání s hlavičkou roste rychleji tělo, začíná se více rýsovat krk a napřimovat hlavička. Postupně se prodlužují ručičky, kdežto nohy jsou stále v porovnání s tělem poměrně krátké. V kolenou už se nožičky ohýbají. Nervový systém začíná fungovat a postupně se vyvíjí svaly, takže dítě je schopné reagovat na podněty a v děloze se pohybovat. Je však zatím příliš malé na to, abyste pohyby cítila. Na prstíčkách miminka rostou nehty. Miminku se vyvíjí mimika, což způsobuje, že se dítě může mračit, smát nebo krčit očička. Kůže dítěte je ve čtrnáctém týdnu pokrytá drobným chmýřím, které se nazývá lanugo. Dítě polyká plodovou vodu, která se prostřednictvím ledvin mění na moč a ta je vylučována do plodové vody. Tento systém vylučování funguje po celý zbytek těhotenství až do narození miminka. Játra začínají produkovat žluč a krvinky, které se tvoří i ve slezině.
|
Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...
Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...
Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.