facebook
Dobrý podvečer, je pondělí 14.4.2025 a svátek slaví Vincenc

Nedonošený novorozenec


Ilustrační fotografie


Nedonošeným (nezralým) novorozencem označujeme dítě, které se narodilo před 37. týdnem těhotenství (standardní délka těhotenství je 38 týdnů). Rozlišujeme tedy 3 stupně nedonošenosti: lehká (35. – 36. týden), střední (32. – 35. týden) a těžká (méně než 31. týden). Vedle doby, kdy se dítě narodí, se rovněž posuzuje jeho poporodní hmotnost, která u nedonošených jedinců může být v rozmezí 2000 – 1500 g, při těžké nedonošenosti i méně!
Pro nedonošené novorozence jsou typické některé další příznaky, mezi něž patří: tenká kůže, přítomnost lanuga (celotělové ochlupení, které postupem času opadá), tenké a dlouhé končetiny, slabě zakřivené uši (na pohmat měkké), na dolních končetinách pozorujeme otoky, u chlapečků nesestouplá varlata, u děvčat vystupující klitoris atd.

Předčasně narození novorozenci jsou odkázáni do péče specialistů – neonatologů a musí určitý čas strávit v inkubátoru, kde jim je zajištěna optimální teplota, složení vzduchu a především jim je dostupná 24 hodinová intenzivní péče.

Nedonošení novorozenci trpí celou řadou komplikací – čím dříve se narodí, tím více komplikací je doprovází. Do tohoto výčtu patří např. termolabilita (velká náchylnost k nepříznivým teplotám), poruchy dýchacího systému (ARDS = syndrom dechové tísně), syndrom náhlého úmrtí novorozence, onemocnění kardiovaskulárního systému (nízký krevní tlak, hypoxie – nedostatečné zásobení organismu kyslíkem), porucha metabolismu (snížení nebo zvýšení krevního cukru od fyziologické normy, snížení koncentrace sodíku, vápníku a fosforu – souvislost s patologickými stavy na skeletu), anémie, porucha vývoje cév nezralé sítnice a další komplikace.

Nedonošenost novorozence je velice závažným problémem ve vývoji dítěte. Lze mu však předcházet dodržováním správné životosprávy v těhotenství, pravidelným docházením na prohlídky u lékaře a především vyvarování se přítomnosti látek, které mohou narušit nitroděložní vývoj dítěte: kouření, alkohol, drogy, některá léčiva (potřeba informovat Vašeho lékaře o probíhajícím těhotenství), rentgen apod.





Jak správně držet miminko Jak správně držet miminko

Každé miminko vyžaduje šetrné zacházení. Mnoho maminek se už při pohledu na svého drobečka strachuje, že ho nějak nešetrně chytnou a ublíží mu. Připravili jsme článek pro všechny budoucí a čerstvé maminky, které si tak...

Siamská dvojčata Siamská dvojčata

Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se...

Jednovaječná dvojčata Jednovaječná dvojčata

Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka