facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

162. - 168. den v těhotenství - 24. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 162. až 168. den po dni - 24. Týden v těhotenství.

Další týden těhotenství, kdy vaše miminko pokojně přibývá na váze a vy s ním. Důsledkem většího zadržování vody v organismu můžete mít lehce oteklý obličej, je to běžné. Netrapte se tím, něco tak obvyklého v těhotenství vás nemůže rozházet! Jestli jste dala na naše opakované doporučení na posilování a relaxaci pánevního dna, neměla by vás ani tolik trápit tzv. kachní chůze, ke které dochází rozvolněním pánevní oblasti. Snažte se neprohýbat v bedrech, s rostoucím bříškem by vás záda bolela čím dál více. Choďte na procházky, při sezení si dávejte nohy nahoru, mažte si pokožku nejlépe kokosovým olejem, aby zůstala krásně pružná. Myslete na vaše prsa, pokud se nevejdete do staré podprsenky, pořiďte si takovou, která vašim prsům poskytne dobrou podporu. Oblíbené jsou bezešvé sportovní podprsenky, které můžete nosit i na spaní, vaše prsy si tak zachovají tvar a pevnost. A nezapomínejte dodávat vašemu tělu i vašemu miminku správné živiny (stravu si připomenete v článcích z 1. trimestru). Od tohoto týdne by vás lékař měl zvát na kontroly do prenatální poradny každé 3 týdny (doposud to bylo každé 4 týdny). Začněte se poohlížet i po dětském lékaři ve vašem okolí. V tuto chvíli máte dostatek času zjistit si dostupnost lékaře, jeho vybavení a služby. Je vhodné do ordinace zavolat a informovat se, zda bere nové pacienty.

ZDRAVÍ

Tento týden (nejpozději příští) vás kromě obvyklého vyšetření v prenatální poradně čeká ještě vyšetření na těhotenskou cukrovku. Toto onemocnění, které postihuje regulaci krevního cukru, se může objevit právě v průběhu 2. trimestru. Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) se objevuje u 3-4% žen, častěji postihuje ženy s nadváhou, vyššího věku, nebo s dědičnými předpoklady. K poruše dochází tak, že organismus (přesněji řečeno slinivka) těhotné ženy neprodukuje dostatek inzulinu, který umožňuje přestup glukózy (cukru) do některých buněk. Glukóza se začne hromadit v krvi a hladina cukru v krvi překračuje během dne přípustnou hodnotu. Vysoká hladina glukózy může poškozovat zdraví nejen ženy, ale také dítěte. Glukóza totiž prostupuje placentou k dítěti a to je nadměrně zásobováno cukrem, což vede ke zvýšené tvorbě tuku. Hrozí riziko porodu velkého plodu a porodních komplikací.

Těhotné ženy jsou vyšetřovány na přítomnost cukru v moči. U všech žen starších 25 let (v mladším věku u žen s nadváhou, s cukrovkou, po předešlém porodu velkého dítěte, atd.) přistupuje lékař k tzv. orálnímu glukózovému tolerančnímu testu (oGTT), kde se dá porucha zpracování glukózy jednoznačně prokázat. Z krve se odečte hladina cukru ráno na lačno a následně po dvou hodinách po vypití glukózového roztoku. Těhotenská cukrovka není trvalé onemocnění a je-li dobře kontrolována, není nebezpečná. Po porodu se většinou hladina cukru během pár dní stabilizuje.

Prvním příznakem těhotenské cukrovky je zmíněný cukr v moči (zjistí váš gynekolog při běžném vyšetření). Dalšími symptomy může být neobvyklá žízeň, časté močení velkého množství moči a únava. Prevencí je jako u mnoha jiných potíží optimální tělesná hmotnost a vyvážený jídelníček. Pokud by se u vás onemocnění prokázalo, dbejte pokynů svého lékaře a především dodržujte dietní doporučení. To se týká dělení jídla na 6-7 porcí za den, na každé jídlo se stanoví dávka sacharidů, kterou můžete sníst. Je vhodné vyloučit potraviny s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů (sladkosti, limonády,…), vyhýbat se živočišným tukům – sádlo, máslo, tučná masa, tučné mléčné výrobky), a upřednostňovat spíše celozrnné obiloviny, ovoce, zeleninu, rostlinné tuky, libové maso a středně tučné jogurty a sýry. Prospěje vám také pohyb, ať už je to chůze či zdravotní tělocvik. V případě, že dieta a pohyb nemají dostatečně pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, těhotné ženě se dodává inzulin, a to injekčně, nebo pomocí léků k ústnímu podání (ve 2. a 3. trimestru je to již možné, léky nepůsobí negativně na plod). Měla byste být sledována ve specializované ambulanci pro léčbu diabetu v těhotenství.1

CVIČENÍ

S podporou imunity i jinými zdravotními problémy vám může pomoci indická medicína Ájurvéda, tzv. umění dlouhověkosti. Jejím základním principem je podobně jako u jiných východních nauk snaha obnovit v těle harmonii a rovnováhu, kdy velmi důležitou roli hraje právě výživa. Ájurvéda se nezaměřuje na potlačování příznaků, ale hledá příčiny nemocí. Vychází přitom z přírodních biorytmů. Podle ájurvédy je možné až 80% nemocí ovlivnit stravou. Kupříkladu kožní problémy mohou být důsledkem znečištěné krve, k čemuž dochází při nedokonalém trávení. Správný jídelníček, doplněný o bylinné přípravky pak může udělat zázraky. Neznamená to, že musíte nakupovat spousty speciálních potravin a koření, i české pokrmy se dají upravit podle zásad ájurvédy. Těhotným ženám je tato medicína schopna pomoci s nevolnostmi, náladovostí, únavou, otoky…. i se zmíněnou imunitou.

Součástí léčení v ájurvédě jsou také speciální masáže. Můžete si je dopřát i v době těhotenství, jde o úžasný zážitek. Při masáži je opečováváno celé vaše tělo, obličej i hlava, za pomoci léčivých olejů. Cílem masáže je zharmonizování organismu, vyloučení toxinů a odpadních látek, pročištění, regenerace a udržení síly a energie.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Miminko ve 24. týdnu tolik neroste, zato přibývá na váze. Měří asi 26 centimetrů a váží asi 550 gramů. Jeho pokožka je velice jemná a skoro průsvitná. Nadále se vytváří dýchací cesty. V plicích, které zatím nejsou zralé, se tvoří krevní cévy a formují se plicní sklípky. Zároveň plíce začínají produkovat látku, která zabraňuje tomu, aby se stěny plicních sklípků spojily, což by vedlo k selhání plic. Dítě potřebuje této látky opravdu velké množství tak, aby mohlo po narození dýchat samostatně. Pokud by v tuto dobu došlo k předčasnému porodu, má miminko šanci přežít. Největší problém je však právě s dýchací soustavou, která zatím není plně připravena k adaptaci na zevní prostředí, k výměně plynů. Dítě je v děloze stále velmi aktivní, může se chytat za nožičky, pohybuje ručičkama a hýbe prstíky. V rámci vývoje nervové soustavy dochází ke zvětšování mozku.


1. Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka