facebook
Dobré odpoledne, je středa 7.5.2025 a svátek slaví Stanislav

Nespavost v těhotenství


Ilustrační fotografie


Kvalita spánku se mění v jednotlivých stadiích těhotenství. Vliv na to má samozřejmě rostoucí plod a zvětšující se děloha, která postupně tlačí na jednotlivé břišní orgány a ztěžuje tak budoucí mamince odpočinek. Těhotná žena rovněž často chodí na toaletu z důvodu utlačeného močového měchýře, což má rovněž vliv na pohodu při spánku.

Během prvního trimestru může doprovázet těhotenský stav větší či menší nevolnosti, které rovněž mohou způsobovat to, že se ženě hůře spí. Nicméně bříško ještě není patrné, proto může spát téměř v jakékoli poloze. V prvním trimestru je žena poměrně hodně unavená, protože tělo věnuje veškerou energii počínajícímu vývoji miminka a měla by si tak dopřávat vydatný odpočinek a spánek, a to i přes den je-li to možné.

Třetí trimestr bývá pro ženu celkově náročnější. Děloha se čím dál více zvětšuje, miminko přibývá na váze a zátěž pro ženu je tak větší. To se odráží i na samotném spánku, kdy si již příliš nemůže volit polohu pro spánek. Ideální poloha pro miminko je na levém boku, kde není utlačovaná dolní dutá žíla a miminku je tak zajištěn dostatečný přísun kyslíku i živin.

Klidný spánek může narušovat i zvýšená pohybová aktivita miminka během noci. Na jedné straně se sice maminka probudí, ale na straně druhé bude jistě ráda, že své miminko cítí. Na zklidnění mohou pomoci vonné olejíčky ve spojení s masáží. Ta by však měla být prováděna po konzultaci s lékařem a měl by ji vykonat někdo, kdo je odborníkem na masáže pro těhotné. Budoucí maminky mohou mít problémy i se zažíváním, přičemž tyto problémy se mohou zhoršit právě při ležení. Lze proto doporučit, aby si více podepřeli hlavu tak, aby ležely ve zvýšené poloze. Ze spánku mohou těhotnou ženu rovněž vyrušit i nepříjemné bolesti a případně i křeče v nohou, které lze zmírnit doplněním hořčíku a vitamínů B.

Nespavost je jedna z nepříjemností, které mohou těhotenství provázet. Nastávající maminka se může pokusit tyto doprovodné projevy zmírnit různými metodami. Spánek lze podpořit večerní procházkou, bylinným čajem (například z meduňky) nebo již zmíněnými masážemi.





Hluboký i lehký spánek je důležitý Hluboký i lehký spánek je důležitý

Každá budoucí maminka by měla spát alespoň osm hodin denně. Určitě ale nevadí, když prospíte i devět nebo deset. Spát byste měla převážně v noci - ideální je třeba od devíti večer do šesti ráno. Pokud v noci nestíháte spát delší...

Je dobré mít pohyb před spaním? Je dobré mít pohyb před spaním?


Máte večer problémy usnout a ráno se cítíte unavená? Pokud se jako budoucí maminka setkáváte s těmito problémy, určitě vám doporučujeme vyzkoušet pohyb před spaním. Zaměřte se ale na klidnější aktivity, při nichž se příliš...

Je dobré spát během dne? Je dobré spát během dne?

Určitě i vy to znáte - na člověka padne únava a usnul by v kteroukoliv denní dobu. Obzvlášť pokud jste těhotná a zároveň máte fyzicky náročnější práci, připravte se na to, že se budete cítit unaveně i během dne.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka