Moderní technologie je pro dnešní mládež (a nejen pro ni) velkým lákadlem a mnozí z nás s ní tráví spousty volného času. Na jednu stranu nám může s leckterými věcmi pomoci, na druhou ale skýtá mnohá nebezpečí a to zejména pro dospívající děti, které tráví hodiny a hodiny na internetu. Jednomu z nich se říká kyberšikana.
Co je to kyberšikana
Kybešikana je druh šikany, který se provozuje prostřednictvím elektronických prostředků – mobilní telefony, PC, notebook, internet – hlavně sociální sítě, apod. Obětem jsou zasílány obtěžující urážlivé zprávy, obrázky, SMS nebo se píší internetové blogy, na kterých jsou uveřejněné často smyšlené dehonestující texty o určité osobě. Speciálně u dětí tomu často bývá tak, že je někdo napadá přes sociální sítě – hlavně přes Facebook nebo Twitter, vyhrožuje jim a nadává. Další častou formou kyberšikany u dětí je nahrávání úmyslného napadení dítěte na mobilní telefon a následné vložení videa na internet.
Nejvíce jsou napadání děti a dospívající
Dospělý pracující člověk nemá v dnešní době tolik času surfovat na sociálních sítích - o to více jsou však ohroženy děti a mladiství, kteří jsou neustále „připojeni“. V ČR počet obětí kybešikany neustále stoupá a často mívá katastrofální důsledky. Vzkazy typu: „Nikdo tě nemá rád, jsi všem pro smích!“, „Jsi tak ošklivý, že jsi se svým rodičům vůbec neměl narodit!“ atd., se hluboce dotkne citů každého člověka, natož adolescenta, který vše velmi prožívá. Oběti často končí u psychologa či psychiatra a v nejhorším případě sebevraždou jedince.
Jak se proti kyberšikaně bránit
Proti této formě šikany se dá bránit různými způsoby. V dnešní době existuje několik organizací, které pracují s online bezpečností a na svých www stránkách nabízejí spousty tipů, jak pro rodiče, tak pro děti a učitele, jak minimalizovat riziko kyberšikany. Tyto organizace pořádají také různé semináře, kde se o dané problematice volně diskutuje a kde se dozvíte další nové informace. Vy však můžete začít tím, že dítěti vysvětlíte, že by nemělo na svůj „profil“ na sociální síti zveřejňovat svá soukromá data (telefonní číslo, bydliště, rodné číslo,..) Dále bychom se neměli zmiňovat, že se právě chystáme na dovolenou nebo že jsme momentálně z bytu pryč – je to celkem jasný vzkaz zlodějům, které možná máte ve svých „přátelích“. V neposlední řadě bychom měly ratolesti důrazně upozornit, že by neměly sdílet každou svou myšlenku a svá trápení se všemi „přáteli“ na Facebooku. Je to nejen přístup ke kyberšikaně, ale také velké narušení soukromí, které si leckdo pořádně ani neuvědomuje.
|
Rovnátka jsou dnes již normální a zcela běžnou záležitostí. Nosí je malí i velcí, děti i dospělí. Spousta z nás a hlavně děti však mají obavy, že jim nevzhledné zámečky a dráty budou kazit úsměv a ostatní se jim budou smát.
V dnešní době je téměř nemyslitelné, aby matka na ulici plácla dítě přes zadek – jednoduše proto, že se to již nenosí. Zelenou má spíše liberální výchova, vznikající na základě domluv a...
V Čechách stále ještě platí pravidlo „škoda rány, která padne vedle“. Spousta rodičů se s občasným políčkem jistě ztotožní a tento způsob výchovy pokládá za účinný. V mnoha zemích...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.