facebook
Dobré ráno, je úterý 22.4.2025 a svátek slaví Evžénie

Vliv hudby na dítě v těhotenství


Ilustrační fotografie


Často se říká, že hudba promlouvá do duše. Není téměř člověka, co by ji neměl rád a každý si najde ten svůj žánr. Tvrdí se, že hudba má pozitivní vliv nejen na člověka, co už je na světě, ale i na plod ukrytý v matčině bříšku. Každé dítě, i to nenarozené je totiž schopné vnímat své okolí a jeho vnější zvuky.

Vliv hudby a vhodný žánr

Odborníci tvrdí, že nejlepším žánrem je relaxační hudba, která navozuje klidnou atmosféru a často se používá jako tzv. muzikoterapie v porodnicích. Doporučuje se například Mozart nebo Vivaldi, který dítě v bříšku zklidní. Pokud máte radši tvrdší hudbu, jako je rock či metal, můžete mu ji také pustit-dítě však bude reagovat tak, že bude divoké a bude kopat. Nenarozené dítě též reaguje na nenadálé zvuky, jako je hrom, ohňostroj, zvonek nebo křik. Aby hudba měla pro miminko co největší efekt, pouštějte mu ji již od 4. měsíce těhotenství. Dítě bude zvuky lépe vnímat, pustíte-li mu hudbu se silnějšími basy.

Lidský hlas je však nenahraditelný

Kromě hudby jako takové je nejsilnějším běžným zvukem samotný hlas. Dokáže vyvolat spoustu pozitivních i negativních pocitů, které působí i na plod. Promlouvání k dítěti a zpívání též zajistí klidnou psychiku dítěte. Zpěv v těhotenství kladně ovlivňuje vývoj nenarozeného dítěte a dokáže uvolňovat jeho emocionální bloky. Takže klidně z plna hrdla zpívejte, aby dítě cítilo Vaši přítomnost a aby po porodu lépe spinkalo a méně plakalo.

Hudební těhotenský pás

Existuje též tzv. hudební těhotenský pás, což je masážní přístroj, který se připne na těhotenské bříško. Uvnitř je vestavěný hudební přehrávač, který pouští dítěti hudbu, kterou tam vložíte, nebo můžete nahrát své hlasy a mimču je poté skrz pás pouštět. Tento pás slouží též jako masážní stroj pro maminčina unavená záda.





Hořčík v těhotenství Hořčík v těhotenství

Organismus těhotné ženy je v průběhu celého těhotenství a následného období kojení vystaven poměrně velké zátěži. Tělo ženy totiž musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin svému miminku, ale zároveň potřebuje i...

Stres a jeho dopad na miminko Stres a jeho dopad na miminko

Stres je velkým nepřítelem všech budoucích maminek. Zatímco naše maminky a babičky se v životě až tak nestresovaly, dnes se stres stává jednou z čím dál častěji omílaných civilizačních chorob. Se stresem se tak setkáváme v...

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka