facebook
Dobré odpoledne, je úterý 15.4.2025 a svátek slaví Anastázie

Orientální tanec v těhotenství


Ilustrační fotografie


Jakákoli pohybová aktivita během těhotenství musí být v prvé řadě přizpůsobena aktuálnímu zdravotnímu stavu nastávající maminky. Proto je vždy nutné konzultovat svůj zdravotní stav s ošetřujícím lékařem. Pro období těhotenství má velice pozitivní účinky orientální břišní tanec. Uvádí se, že je to jeden z nejstarších tanců na světě a již od svého původu je považován za tanec rodiček, neboť jej budoucí maminky tančily i během porodu, aby si tak narození svého miminka usnadnily.


Orientální tanec má pro těhotnou ženu mnoho výhod. Posiluje, ale zároveň i uvolňuje svaly zad a pánevní oblasti, což je právě pro těhotenství a porod velice důležité. Při tomto tanci si žena zároveň posílí i svaly na nohou a preventivně nohy chrání před křečovými žílami. Pohyb je v těhotenství velice důležitý, zvláště pak zaměřený na záda a svalstvo pánevního dna. Zároveň může budoucí maminka sdílet své těhotenství i s ostatními ženami, což může mít příznivý vliv i na její psychiku.


Pohyby při orientálním tanci se většinou líbí i miminku v bříšku a po narození si na tyto pocity vzpomene při chování v náručí. Samozřejmě, že ve výhodě jsou ženy, které tančily již před otěhotněním. S orientálním tancem však lze začít i v průběhu těhotenství. K tomu lze doporučit, aby si žena našla buď kurz určený přímo pro těhotné, nebo aby samotná lektorka měla zkušenosti s těhotnými ženami v souvislosti s tímto tancem.


Základním pravidlem samozřejmě zůstává, provádět pouze takové pohyby a v takové délce, aby to bylo ženě příjemné. Břišní tanec by tak pro těhotnou ženu měl být odpočinkem a relaxací, při které jako bonus zapojí ty správné a tolik potřebné svaly. Všechny tyto dovednosti pak lze zúročit a využít během samotného porodu. Žena bude lépe znát své tělo a jeho možnosti a bude lépe vnímat i své miminko a jeho pohyby. Stejně tak je možné s břišním tancem pokračovat již během šestinedělí a příznivě tak působit na ochablé svaly, vždy s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu.





Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství

Pokud jste těhotná, měla byste se vyhnout zapojování bříška při cvičení. Nohy a zadeček však určitě zapojit můžete. Připravili jsme pro vás několik tipů na lehké cviky, které zvládnete i jako úplný začátečník. Nohy a hýždě samozřejmě...

Strečink - dopřejte si kvalitní protažení Strečink - dopřejte si kvalitní protažení

Kvalitní strečink neboli protažení svalů by si každá budoucí maminka měla dopřát před cvičením, po něm i během dne, kdy třeba dlouho sedí nebo stojí v jedné poloze. Strečink je důležitý z mnoha aspektů. Z pohledu cvičení je...

Spinning pro budoucí maminky - tak trochu jiná cyklistka Spinning pro budoucí maminky - tak trochu jiná cyklistka

Spinning je oblíbená cardio aktivita, při které zapojíte celé tělo a budete efektivně spalovat tuky. Také jste podlehla jeho kouzlu a teď vás zajímá, zda se mu můžete věnovat i během těhotenství?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka