facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 17.4.2025 a svátek slaví Rudolf

Dechová cvičení


Ilustrační fotografie


Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv nemáte pocit, že při něm spalujete velké množství energie nebo že posilujete, určitě ho nezanedbávejte a zařaďte ho mezi pravidelné cviky, co provádíte. Dechové cvičení vám může pomoci s průběhem porodu, jelikož jeho pomocí aktivujete svaly pánevního dna.

Jak na dechové cvičení

Na začátku článku si uvedeme jedno běžně používané dechové cvičení, které si můžete klidně hned teď vyzkoušet. Stačí, když si lehnete na záda na podložku, nohy pokrčíte a chodidly je opřete o zem. Ruce si položíte na břicho a budete vnímat, jak do něj dýcháte. Měla byste pociťovat, že se vaše břišní stěna při nádechu a výdechu pohybuje. Toto cvičení je pro průběh porodu velmi důležité. I pokud ho zatím neumíte, nevěšte hlavu, během devíti měsíců se ho jistě pohodlně naučíte. Dechová cvičení vám pomohou s vnímáním svého těla. Pokud dýcháte příliš pomalu, může se vám začít točit hlava. Rozhodně se neděje nic vážného. Obvykle stačí, když se před zvednutím z podložky na chvíli posadíte.

Kde se naučit správně dýchat

Pro zpestření je možné dechové cvičení vyzkoušet třeba i na velkém míči. V pokročilejších týdnech těhotenství ho zase můžete provádět vsedě, pokud je pro vás obtížné si lehnout na záda na podložku a zase pohodlně vstát. Svůj dech také výrazně zapojíte na cvičení jógy nebo na hodinách pilates. Jedná se o cvičení, která jsou totiž z velké části o dýchání a vy se tak při nich naučíte správně nadechovat a vydechovat.

Na dechová cvičení rozhodně nespěchejte. Vše chce svůj čas a u těchto cviků to platí dvojnásob. Na nádech i výdech se maximálně soustřeďte. Pokud však pociťujete jakékoliv nevolnosti, cvičení rozhodně zastavte. Stejně tak ho neprovádějte několik minut v kuse. Většinou se doporučuje zopakovat třeba 5 nádechů a výdechů, pak dýchat chvíli normálně a za okamžik zase pokračovat ve cvičení.





Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství

Pokud jste těhotná, měla byste se vyhnout zapojování bříška při cvičení. Nohy a zadeček však určitě zapojit můžete. Připravili jsme pro vás několik tipů na lehké cviky, které zvládnete i jako úplný začátečník. Nohy a hýždě samozřejmě...

Strečink - dopřejte si kvalitní protažení Strečink - dopřejte si kvalitní protažení

Kvalitní strečink neboli protažení svalů by si každá budoucí maminka měla dopřát před cvičením, po něm i během dne, kdy třeba dlouho sedí nebo stojí v jedné poloze. Strečink je důležitý z mnoha aspektů. Z pohledu cvičení je...

Spinning pro budoucí maminky - tak trochu jiná cyklistka Spinning pro budoucí maminky - tak trochu jiná cyklistka

Spinning je oblíbená cardio aktivita, při které zapojíte celé tělo a budete efektivně spalovat tuky. Také jste podlehla jeho kouzlu a teď vás zajímá, zda se mu můžete věnovat i během těhotenství?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka