facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit?


Ilustrační fotografie


Mnoho maminek, které touží po dvojčátkách, si jistě klade jednu a tu samou otázku: „Mohu nějak ovlivnit, abych měla dvojčata?“. Zatímco jedny rodiče představa dvojčat děsí, jelikož si představí dvojnásobek péče, práce a peněz. Jiné maminky tuto představu vítají, jelikož si tak celé mateřství odbudou najednou a mateřská se jim tak výrazně zkrátí, děti tolik neohrozí jejich kariéru, postavu, životní styl.

Jak ovlivnit početí dvojčat

Teď mnohé maminky jistě zklameme. Žádný prověřený návod na dvojčátka neexistuje. Stejně jako není možné ovlivnit, zda budete mít jedno miminko nebo dvě, jen těžko předem rozhodnete o pohlaví dítěte. Pravda, existují různé „osvědčené“ rady o tom, co jíst, co pít, co užívat a jak se chovat. Žádná z nich ale nefunguje na 100 %. Kdyby tomu tak bylo, určitě by se dvojčátek rodilo mnohem více, než je dnes běžné. Můžeme pouze říci, že pravděpodobnost pro narození dvojčat je poměrně malá. Údajně až 80 % maminkám se narodí pouze jedno miminko. Nechcete pouze dvojčata, ale třeba trojčata nebo čtyřčata? Zde už je šance, že se to podaří, opravdu velmi minimální.

Co zvyšuje pravděpodobnost na početí dvojčat

Výzkumy vysledovaly, že vyšší pravděpodobnost pro narození dvojčátek mají rodičky, které jsou starší 35 let a které za sebou mají již nějaké těhotenství. Svou roli zde hraje i genetika. Pokud vaše maminka nebo babička pochází ze dvojčat, pravděpodobnost, že se narodí i vám, je výrazně vyšší než u jiných rodiček.

Dvojčátka také souvisejí s léčbou neplodnosti a mohou být i projevem umělého oplodnění. Při stimulaci vaječníků se může uvolnit větší počet vajíček a ta jsou následně oplodněna během ovulace. Stejně tak během umělého oplodnění se ženě do dělohy často vkládají třeba hned dvě embrya.

Jednovaječná nebo dvojvaječná dvojčátka

Dvojčátka se mohou narodit jako jednovaječná nebo dvojvaječná. Zhruba dvě třetiny z nich jsou dvojvaječná. Jedná se o případ, kdy dvě vajíčka oplodní dvě spermie. Každé miminko má svou vlastní placentu a plodové obaly. Jednovaječná dvojčata pocházejí z jednoho vajíčka oplodněného jednou spermií. Tyto miminka mohou mít v bříšku jednu sdílenou placentu.





Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka