facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

AID - Umělé oplodnění s darovanými spermiemi


Ilustrační fotografie


Využití spermií zdravého dárce je jednou z možností umělého oplodnění. Tato metoda se nazývá AID – Artificial Insemination from Donor.

U zhruba poloviny neplodných párů je důvod na straně muže, převážně v nedostatečné kvalitě spermií. Pokles hodnot spermiogramu je všeobecně známým trendem dnešní mužské populace a tak se logicky týká i potencionálních dárců, jelikož jejich sperma musí být přísně v normě, či spíše ještě vysoko nad ní. Dárcovské sperma se totiž hluboce zmražuje a na své využití může čekat i dlouhá léta, což může mít samozřejmě vliv na jeho koncovou kvalitu. Z příchozích sta dobrovolníků tak přísným normám vyhoví přibližně 5-15 mladých mužů. Stále častěji tak mladíci nalákaní vidinou snadného přivýdělku v reprodukčních centrech slýchají spíše radu, aby si raději sperma nechali zmrazit pro budoucí vlastní potřebu.

K použití spermatu od anonymního dárce k umělému oplodnění se přistupuje ve třech základních, lékařsky indikovatelných případech:

- azoospermie muže, tzn. že netvoří žádné spermie, je potřeba jednoznačné odůvodnění (ať už jde např. o stav po chemoterapii, úraze nebo o vývojovou vadu)

- genetické riziko – hrozí přenos závažného onemocnění

- oligoasthenospermia gravis, což je stav s velmi nedostatečnou tvorbou spermií u muže, sperma dárce se zde však využívá na žádost páru nebo po opakovaných neúspěších s umělým oplodněním s odebraným spermatem manžela.

V některých individuálně posuzovaných případech a spíše v zahraničí lze tuto metodu využít např. i u HIV pozitivních párů.

Darování spermatu k umělému oplodnění je možné pouze pro sezdané manželské páry a při zachování vzájemné anonymity (mezi dárcem a příjemkyní, vč. jejího manžela, a obráceně), pokud samozřejmě souhlasí oba partneři. Zvláště pro muže může být myšlenka vědomého oplodnění manželky spermatem cizího muže dosti náročná, proto je v reprodukčních centrech poskytována psychologická pomoc.

Dárce se vybírá tak, aby byl pokud možno co nejpodobnější partnerovi. V žadatelských dotaznících se proto vyplňuje barva očí, vlasů, výška, váha, krevní skupina apod. Všichni dárci musí být podrobně vyšetřeni kvůli riziku přenosu infekčních i genetických chorob a musí mít alespoň středoškolské vzdělání s maturitou. Ačkoliv jde o poměrně rozšířenou fámu, IQ se dárcům neměří.
Vybíráni jsou z řad mužů ve věku 18-35 let, dobrého zdravotního stavu, bez genetického a psychiatrického zatížení v rodině, nekuřáci, bez anamnézy drogové závislosti. Dárce pak vybírá lékař podle informací získaných od budoucích rodičů. Údaje o dárci může příjemkyni poskytnout jen takové, aby byla v maximální možné míře chráněna jeho anonymita a zabráněno jeho identifikaci.

AID se provádí většinou metodou intrauterinní inseminace do dělohy během období ovulace ženy. Pravděpodobnost otěhotnění je jako u normálního cyklu, tzn. 16-25%. Lze zvýšit použitím stimulačních preparátů na přibližně 50%.
Pokud žena po úspěšném otěhotnění žádá o další AID, použije se sperma stejného dárce, pokud je k dispozici, aby se zajistila co největší podobnost sourozenců.

Výchozí cenou za AID je v ČR 500 Kč, což je i odměna pro dárce. Další náklady záleží na konkrétním pracovišti a úhradám pojišťovny.





Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka