facebook
Příjemnou noc, je sobota 12.4.2025 a svátek slaví Julius

Jak cestovat autem


Ilustrační fotografie


Auto je považováno za jeden z nejbezpečnějších dopravních prostředků. Cestování autem v těhotenství většinou nepředstavuje žádný problém. Můžete cestovat v prvním i v posledním týdnu vaší gravidity. Ačkoliv auto přináší mnoho výhod, může se stát, že i tak vám cestování ním bude nepříjemné a na delší trasy zvolíte raději jiný dopravní prostředek. V tomto článku se dozvíte něco o bezpečnosti, výhodách a také nevýhodách jízdy autem v těhotenství.

Výhody cestování v autě

Ať už jedete jako řidič nebo jako spolucestující, většinou máte kontrolu nad cestou. V případě potřeby může auto zastavit a vy se můžete projít nebo se nadýchat čerstvého vzduchu. Ani náhlá potřeba jít na záchod není žádný problém. Pokud sedíte na předním sedadle, můžete si navíc dopřát dostatek prostoru pro své nohy i bříško. Sedadlo máte možnost sklopit či narovnat podle svých představ.

Nevýhody cestování autem

Jestliže dlouhodobě sedíte na jednom místě, mohou se vám tvořit krevní sraženiny. I pokud tedy nemáte chuť, alespoň jednou za hodinku vstaňte a běžte se protáhnout. Dejte si také pozor na ježdění po špatných cestách. Různé díry a výmoly na silnicích vyvolávající otřesy rozhodně nebudou ničím příjemným pro vaše bříško. Pokud v autě běžně trpíte nevolností, vyhněte se úsekům se zvlněnou vozovkou plnou zatáček. Další riziko představují vysoké teploty, obzvlášť během léta, a tedy i přehřátí organismu. Proto tedy vždy větrejte nebo používejte klimatizaci.

Těhotná žena jako řidička

Těhotné ženy samozřejmě mohou řídit. Pokud to však není nutné, v pozdějších týdnech těhotenství se řízení již vyhněte. Testy prokázaly, že těhotenství zpomaluje reakce na dopravní situaci. Případná dopravní nehoda by mohla mít pro vás i pro dítě katastrofální následky. V pokročilém těhotenství rovněž hrozí riziko kontrakcí. Proto jezděte spíše pomaleji a obezřetně, abyste mohla v případě potřeby zastavit. Nezapomínejte ani na bezpečnostní pás, jehož spodní část vždy ukládejte až pod své bříško. Miminko tak bude mít i během cesty dostatek místa.





Rychlé občerstvení na cestách - ano nebo ne? Rychlé občerstvení na cestách - ano nebo ne?

Fast food neboli rychlé občerstvení se rozmáhá všude kolem nás. Mnoho lidí je tak rádo, že si nemusí připravovat doma oběd či svačinu a něco si zakoupí. Jak stravování řešit v těhotenství? Představuje takové občerstvení pro...

Cestování vlakem v těhotenství Cestování vlakem v těhotenství

Chystáte se na cestu vlakem v těhotenství a máte z ní obavy? V aktuálním článku vám poradíme, jak cestování hravě zvládnout a nedělat si s ním zbytečné starosti. Jaký vlak si vybrat? Jak si zajistit v těhotenství ten nejvyšší komfort?

Co vše by mělo obsahovat příruční zavazadlo Co vše by mělo obsahovat příruční zavazadlo

Plánujete dovolenou v těhotenství? Chystáte se na cestu autem, letadlem, autobusem či vlakem? Poradíme vám, co vše důležité byste měla mít při cestování u sebe. Nikdy totiž nevíte, kdy některou z těchto...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka