facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Plané neštovice a jak se s nimi vypořádat


Ilustrační fotografie


Plané neštovice - onemocnění, které si musí každý jednou za život protrpět. Pokud již „neštovicový mor“ ve školce či ve škole vašeho dítěte vypukl, můžete očekávat, že si jej dříve či později přinese domů i vaše ratolest. Jak tato nemoc vzniká a jak se s ní poprat?

Co jsou to neštovice

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje převážně děti, nebo dospělé, kteří již tuto nemoc neprodělali v dětství. Nákaza se šíří velkou rychlostí, a to vzduchem v uzavřené budově či přímým kontaktem s nakaženým. Proto se nejlépe roznáší právě ve školách či školkách, které jsou pro tuto nemoc živnou půdou. Co se týče sezónního výskytu, objevuje se nejčastěji na jaře a na podzim.

Jaká je inkubační doba a jak je poznáme?

Nemoc se projeví kolem 16–21 dne od okamžiku nákazy a poznáme ji tak, že 2–3 dny před osypáním dostane dítě horečky 39–40 stupňů, která postupně klesá, ale někdy může trvat až týden. Kromě horečky poznáme první příznaky tak, že se na postižené oblasti na hlavě objeví puchýřek, který postupně vysychá a změní se ve stroupek. Celý proces výsevu začíná na hlavě a poté pokračuje na trup až po zbytek těla. Nemoc přetrvává zpravidla 14 dní, a to i s počáteční horečkou. Tento údaj může být hodně individuální, záleží na intenzitě výsevu.

Jak pokožku ošetřovat?

Jelikož jsou zarudlé skvrny s vysetými pupínky velmi svědivé, děti si je často rozškrábou a mohou si tak zanést infekci. Ideální přípravky pro zklidnění pokožky jsou tekuté pudry, či Dithiaden tbl, po konzultaci s lékařem. Dále je třeba myslet na to, že postižený musí být v co největší izolaci, aby nenakazil ostatní a zároveň své onemocnění ještě nezhoršil. Kolem 10. dne již můžete dítě vykoupat a opatrně osušit, aby se násilím neztrhly stroupky z kůže a nezpůsobili jste tak jizvičky. Co se týče pohlavních orgánů, výsev může být především pro holčičky velmi nepříjemný. Připravte ji proto sedací koupel v heřmánku nebo hypermanganu pro zklidnění začervenalé kůže.

V případě nemoci je třeba věnovat zvýšenou pozornost hlavně novorozencům, pubescentům, adolescentům, těhotným ženám či lidem s oslabenou imunitou. Plané neštovice má v těchto případech komplikovanější průběh, a tak je nutné vše konzultovat s lékařem a dbát na veškerá jeho doporučení.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka