facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Vysoký krevní tlak u dětí


Ilustrační fotografie


Hypertenze neboli vysoký krevní tlak není bohužel nemocí jen dospělých, ale relativně často se vyskytuje i u dětí. Výskyt dokonce strmě stoupá, během posledních pěti let se v evropských zemích zvýšil počet dětí s diagnostikovaným vysokým krevním tlakem z 1,5% na 4,2% a v USA dokonce z 4,5% na 13,2%. Stejně jako u dospělých je tento strmý nárůst dán především měnícím se životním stylem, a to jak stravováním, tak nedostatkem pohybu. U dětí však stále ještě dominují příčiny jiné, tzv. sekundární (způsobené dalším onemocněním), v naprosté většině případů jde o nějaký problém s ledvinami (přes  ¾ všech případů, ať už jde o poruchu cév v ledvinách nebo přímo ledvinné tkáně) či se srdcem (asi 1/10). Nejméně častou příčinou, stejně jako u dospělých, jsou příčiny hormonální, přesto jsou u dětí častější.


U dětí nejsou stanoveny žádné konkrétní hodnoty, jakých má krevní tlak dosahovat, jelikož se s věkem výrazně mění. Pro každé věkové období se proto stanovují hodnoty přibližné a zařazují se do tzv. percentilů.  Hraniční hodnotou je percentil devadesátý. Typickými znaky dětské hypertenze je vysoká variabilita naměřených hodnot, mnohdy zároveň s rychlým pulsem. Faktory, které mohou mít vliv na rozvoj hypertenze, jsou: výskyt vysokého krevního tlaku u někoho v rodině, obezita, pubertální věk, kouření a nadměrné solení nebo konzumace přesolených polotovarů a dalších potravin.


Vysoký krevní tlak u dětí se léčí obdobně jako u dospělých – pokud je příčinou hypertenze nějaké další onemocnění, přichází jako první na řadu jeho léčba. Zásadní je vždy také současná změna životního stylu, pokud jsou v něm shledány závažné nedostatky. Primární je vždy snaha zvýšit pohybovou aktivitu dítěte a snížit případnou nadváhu. Rodiče bývají poučeni v otázkách výživy, zejména co se týče používání polotovarů a příjmu sodíku v podobě kuchyňské soli. Jako podpůrný faktor samozřejmě dochází i k užívání farmakologické terapie. Na rozdíl od dospělých je snaha předepisovat pouze jeden preparát, nejčastěji se jedná o tzv. ACE-inhibitory, které mají nejméně vedlejších účinků ze známých antihypertenziv. Pokud je krevní tlak velmi vysoký a hrozí tak selhání životně důležitých orgánů a funkcí, je léčba podávána také do žíly a dítě musí být neodkladně hospitalizováno.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka