V dnešní době je téměř nemyslitelné, aby matka na ulici plácla dítě přes zadek – jednoduše proto, že se to již nenosí. Zelenou má spíše liberální výchova, vznikající na základě domluv a hodinových rozhovorů s dítětem. Tělesné tresty jsou ve většině zemích doma i ve škole zakázány, Česká republika však zůstala výjimkou, alespoň co se týče domácího trestání. Měli bychom zdravou míru tělesných trestů zachovat nebo bychom se měli raději přiklonit ke zbytku Evropy?
Odborníci i některé matky jsou pro
Spousta psychoterapeutů se domnívá, že pokud by všichni rodiče vzali za svůj způsob, kdy dítěti raději vše zdlouhavě vysvětlují, jen aby se nemuselo trestat, jistě by to k ničemu dobrému nevedlo. Dítě potřebuje nastavit pevné hranice a předčasná demokracie bez určitých mantinelů nastavených rodičem nenaučí dítě respektu k rodičům ani k nikomu jinému. Většina matek se k tomuto názorů přiklání také, ale zároveň zdůrazňuje, že vždy záleží na věku dítěte. Například 2letému batoleti těžko vysvětlíte, že nemá cákat vodu na elektrickou zásuvku v koupelně a 12ti leté slečně budete těžko dávat na ulici přede všemi na zadek.
Zákony o fyzických trestech dětí
V České republice byl již několikrát navrhován zákon, který by zrušil tělesné tresty v rodinách a tudíž by přímo zasahoval do výchovy každého rodiče žijícího na tomto území. Spousta rodičů se ale ohradila, protože si chce zachovat právo vychovávat své dítě podle svého. Zákon však chtěl vymezit pouze nepřiměřené tresty a násilí páchané na dětech. Tyto hranice se podle všeho nedají jasně stanovit a odlišit a velmi zasahují do autonomie rodiny.
Kdy vzniká nejvíce nedorozumění
Nejvíce třenic mezi rodiči a dětmi vzniká nejen proto, že dítě nemá již od mala stanovené hranice, ale i proto, že rodič přehlédne potřebu dítěte, (která která může být i nevědomky potlačována), z čehož může vznikat ona neposlušnost. Rozvinout se může také z toho, že zároveň chybí pocit soucitu a souznění ze strany rodiče.
Všeho s mírou!
Pokud se jako rodič rozhodnete, že dítě občas potrestáte, je třeba dát dítěti najevo, proč se tak stalo a dbát na to, aby byl trest přiměřený. Nikdy dítě netrestejte dvakrát za jednu věc! (např. plácnutí po zadku + zákaz něčeho). Rozhodně dítěti nedávejte facky, ani ho nijak nemlaťte do hlavy. Toto místo je pro tresty zvláště ponižující a neměly by se zde provádět. Vždy je třeba dítěti nechat volnou cestu k usmíření. Chvíli můžete dávat najevo, že jste naštvaní, ne však příliš dlouho. Dítě se uzavře a dostane pocit že to, co udělalo, už se nedá spravit. Hlídat byste si také měli věk dítěte. Všeobecně platí, že pokud dítě dosáhne 11 let, již by se nemělo fyzicky trestat. Vstupuje do puberty a v tomto období jsou fyzické tresty zvláště ponižující a nepřijatelné.
|
Dětská obezita je dnes bohužel stále aktuálním tématem. Počet dětí s výraznou nadváhou stále přibývá, stejně jako řetězců s fastfoody, které nabízejí lákavé slevy na nezdravá jídla. Děti nátlakům a chutím nedokáží odolat a...
Věková hranice, kdy se dítě naučí srozumitelně mluvit je velmi individuální. Každé dítě je originál, některé se naučí třeba dříve chodit a některé zase mluvit. Schopnost řeči je specifickou dovedností člověka a má velký význam v...
Každému malému dítěti se i po naučení na nočník občas stane, že se počůrá. Pokud jsou dítěti méně, než 4 roky, nejedná se o nic zvláštního ani závažného. Pokud však běžný únik moči přetrvává i po 4. roce, může se jednat o...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.